پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

خرید تجهیزات

خرید تجهیزات غواصی

در باره خرید وسایل غواصی و اموزش غواصی خیلی دقت نمایید به هیچوجه لوازم كهنه یا دست دوم نخرید زیرا غواصی یك ورزش و دانش حیاتی میباشد ضمنا در حال حاضر عده ای سود جو در ایران لوازم استوك از كشورهای همسایه و...كه تاریخ ساخت سالهای قبل و بدون برگ سبز گمرك توسط مسافر و... بطور غیر قانونی وارد كشور كرده و هیچ نوع خدمات پس از فروش نمیتوانند بدهند چون دوره تعمیر و نگهداری این تجهیزات را ندیده اند و بایستی در كارخانه سازنده در خارج این دوره را بگذرانند كه زبان ان كشور را بلد نیستند و حتما بایستی گواهینامه بین المللی تعمیرات را از ان كارخانه با گذراندن دوره های چند روزه بطور عملی و تئوری در روی ارشیو فروشگاه در رویت خریدار بگذارند نه در انبار زیر زمین اپارتمان مسكونیبه ابعاد دو در یك مت

نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:1 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

مارک غواصی

بهترین مارک لوازم غواصی چیه ؟

تجهیزات غواصی در مارك های مختلف زیاد است ولی مارس امتحانش را در ایران داده است و پوزیدان سوئد و تكنی ساب اوشنیک امریکایی هم خوب است به شرط اینکه فروشندگان اشخاص با وجدانی باشند و شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش را طبق استاندارد های کارخانه سازنده به خریداران ارائه دهند البته خریداران بایستی ابتدا گواهینامه تعمیر و نگهداری مثلا مارس را با ارم مارس در داخل فروشگاه یا مرکز غواصی با امضائ ر ییس کارخانه یا یکی از استادان صالح نمایندگی های معتبر ان تجهیزات روئیت کنند .ضمنا رسید یا فاکتور فروش با برگ سبز گمرک هم خیلی مهم است لطفا خیلی دقت کنید اگر به شما ندادند وسایل خریداری شده حکم قاچاق را دارد و از خرید تجهیزات غواصی دست دوم مخصوصا مخزن هوا ی سالهای گذشته استوک خود داری کنید

نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:0 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

پدیده ورود به اب

غواصی و پديده ورود به آب

در ساليان گذشته لباس غواصی تشكيل ميشد از يك لباس ضخيم چرمی ، كفش بسيار بزرگ وسنگين و يك كلاه خود كه در بالای ان شيلنگ بسيار بلندهوا به خارج ازاب انتقال ميافت . اين لباس همانطور كه مشخص است دارای قابليتهای عالی نبوده لذا جهت نفوذ به اب مستلزم اضافه نمودن تيكه سربی به گردن غواص بود ضمنا بدليل عدم دستيابی به سيلندر، غواص توانايی نفوذ به اعماق پايين تر را نداشت . با گذشت ساليان متمادی و پيشرفت علم فيزيك و حرفه غواصی تجهيزات پيشرفته ای در اين خصوص ساخته شد به طوريكه يك غواص در حال حاضر تا عمق ۲۵۰ متر زیر آب نفوذ مينمايد
صنعت غواصی به دو دسته تفريحی ورزشی و صنعتی تقسيم شده که هرکدام کار مخصوص به خود را انجام ميدهد. و هر کدام شامل چندين مدرک بين الملليست . و غواصان با در نظر گرفتن موقعيت کاری موظف به گذراندن اين دوره ها ميباشند.
از مدارک دوره های تفريحی ورزشی ميتوان padi از آمريكا cmas از ايتاليا و از مدارك غواصی صنعتی HSE يا سرتيفيكيت های درجه ۱و۲و۳ بين المللی را ميتوان نام برد.البته يك غواص صنعتی كارهايی مانند جوشكاری در اعماق آبها ( WELDING ) .لوله گذاری ( PAIPING ) انجام عمليات كارشناشی . تجسس و نجات .انفجار و تخريب . درآوردن كشتی های مغروق ( SALVEJ ) و... را ميتواند انجام دهد
ابزار و وسايل مورد استفاده غواص ( diver ) عبارت اند از :
۱ ـ فين يا همان پای غواص كه باعث حركت فرد غوص می شود.
۲ ـ جوراب غواصی
۳ ـ وت سوت و درای سوت كه همان لباس غواصی ميباشد
۴ ـ دستكش غواصی
۵ ـ كارد غواصی
۶ ـ ماسك غواصی
۷ ـ اشنوكر.
۸ ـ BCD يا جليقه غواصی
۹ ـ سيلندر.
۱۰ ـ رگلاتور.
۱۱ ـ اسلحه غواصی

ماسک
ديگر وسيله اين صنعت که بسيار حائض اهميت است ماسک غواصی است اين وسيله نيز در مدلهای مختلف يافت ميشود ولی بر مرقوبيت اين وسيله دلالت نمی کند لذا از خصوصيات ماسک شيشه بودن جلوی ماسک است نه اينکه از طلق در جلوی آن استفاده شده باشد ديگر از خصوصيات ماسک کاملا لاستيکی بودن آن می باشد لذا از ماسکهايی با جنس کاووچويی و ... نبايد استفاده کرد
در مورد تميز کردن شيشه ماسک بايد از خمير دندان بدون فلورايد استفاده کرد به خاطر اين مسئله عموم غواصان از آب دهان برای تميز نمودن ماسک خود استفاده ميکنند زيرا آب دهان خاصيت خمير دندان بدون فلورايد را دارا می باشد.

اشنوکر
اشنوکر ديگر وسيله غواصيست که فقط می توان در استخر از آن استفاده نمود اشنوکر همان لوله تقريبا ۳۰ تا ۴۰ سانتيمتريست که در هنگام فرو بردن سر در آب از سطح آب بيرون مانده و هوای غواص را از بيرون تامين مينمايد به خاطر اين گفته شد که فقط مورد استفاده در استخر است زيرا فضای استخر کوچک بوده و به مانند فضای دريا گسترده گی نداشته و قابل کنترل می باشد .

نيزه های اين وسيله ۲۰ ميليمتر و با قطر پايينتر بوده که هر کدام برای شکارهای متفاوتی مورد استفاده قرار ميگيرد. البته قانون و استاندارد جهانی حمل اسلحه توسط غواص را در حين انجام کار ممنوع اعلام کرده
لباس
صنعت غواصی وت سوت كه همان لباس غواصی است در مدلهای مختلف و رنگهای متنوع دیده می یافت می شود.
ـ رکابی ۲ ـ دو تکه ۳ ـ1 تمام رخ و..
لباس غواصی وت سوت در سایزکوچک متوسط وبزرگ ، در امنيت فرد غواص نیز تاثير خواهد داشت
جوراب

جوراب برای غواص تاثير به سزايی دارد زيرا که ازسرما، گزيده شدن،پارگی، در امان مانده خواهد ماند و از سرد شدن بدن غواص از پا به بقيه بدن جلوگيری می کند

دستكش
ابزار صنعت غواصی دستكش که در موارد کارهای سخت مانند کار با وسایل کشتیهای مغروق در دریا استفاده می شود، وفرد غواص را در برابر سرما حفظ خواهد کرد.
فين
حالا درباره اولين ابزار و وسيله صنعت غواصی برای شما توضيح خواهم داد.همانطور که در بحث قبلی گفتم فين که همان پای غواص ميباشد شامل ۲ نوع ميباشد که ۱ ـ فين گالشی ۲ ـ فين بندی فين گالشی كه همانند اسمش ساخته شده به صورت گالش بوده و قسمتی كه پای غواص درون آن قرار می گيرد مثل گالش يا كفش می باشد كه عموما دراستخر يا در رشته های تفريحی ورزشی استفاده شده و فاقد فاكتورهای غواصی صنعتی ميباشد و فين بندی كه ميتوان همراه با آن از جوراب غواصی استفاده نمود با قابليت بزرگ و كوچك شدن خود اين امر را برای فرد استفاده كننده ايجاد خواهد كرد.
اين فين كه شامل دو نوع جت فين ( JET FIN ) و معموليست كه عموما از جت فين در غواصی حرفه ای استفاده ميشود.


رگلاتور ( دهنی)
رگلاتور يا با اسم تخصصی ديمن والف (Diman Valv) مورد استفاده غواص ميباشد.
كار اين وسيله رساندن هوا از سيلندر به فرد غواص بوده كه به بالای سيلندر متصل شده و دارای ۳ انشعاب ميباشد.
كه يكی از اين انشعابات به جلوی دهان از سمت راست می آيد ديگری به BCDمتصل شده ( برای پر و خالی كردن BCD از هوا) و بعدی گيجی است كه مقدار هواي درون سيلندر را به غواص نشان ميدهد و بر مبنای BAR ميباشد.انشعابی كه به دهان متصل شده دارای يك سری ويژگيهايی است كه حتما بايد رعايت شود.
بعد از زدن هر غوص بايد با آب شيرين كاملا شسته شود و نمك استفاده شده توسط آب شور كاملا از بين برود زيرا به مرور زمان رسوبات ناشی از نمك ديمن را غير قابل استفاده ساخته
سيلندر
سيلندر غواصی در سايزها و حجم هاي مختلف از قبيل 10 ليتري 12 ليتری . . . تا 20 ليتری مورد استفاده غواص ميباشد.
محتويات درون سيلندر را ميشود از رنگ سيلندر تشخيص داد كه اكسيژن است يا هليوم هيدروژن و يا گازهاي ديگر.مثلا رنگ سيلندر داراي اكسيژن يا سبز است و يا مشكی و سيلندر محتوی هليوم به رنگ زرد مي باشد.
اكسيژن مورد مصرف غواص را اصطلاحا 2179 مينامند كه 21% اكسيژن 78% نيتروژن و 1% آن را گازهای ديگر تشكيل مي دهد.
يك سيلندر توسط كمپرسور شارژ شده و مورد استفاده قرار ميگيرد. با كمپرسور ميتوان سيلندر تا 250 BAR زير فشار برده و هواي درون آن را فشرده كرد و در حين انجام كار فرد فشار و مقدار هواي درون سيلندر را ميتواند از گيجی كه بر روی رگلاتور بسته شده كنترول كرده و از وضعيت خود آگاه شود.
البته در غواصی حرفه اي (صنعتی) هواي فرد غواص توسط شيلنگي با طول 200 الي 300 متر از بيرون تامين شده و غواص يك سيلندر جهت امورEmergency با خود حمل خواهد كرد.
لذا هواي فرد به راحتی قابل كنترول بوده وسيلندر را می توان تكی يا دوقلو استفاده كرد.
جليقه تعاد ل ( (BCD
BCD همان جليقه ای است كه تمامی تجهيزات سنگين غواص به روی آن سوار ميشود ( البته اين جليقه با جليقه نجات life jacket يا life vest فرق ميكند)از تهيزات سنگين غواص ميتوان سيلندر را نام برد.
از قابليت های ديگر BCD باد شدن آن توسط هوا است كه در مواقع بسيار ضروری و خيلی حساس از قبيل بيهوش شدن غواص.تمام شدن هوای غواص و يا احساس خطر از طرف موجودی درنده از آن استفاده ميشود كه به طور بسيار سريع غواص حادثه ديده را به سطح آب (فشار ۱ اتمسفر) ميرساند ضروری و خيلی حساس اين مسئله اين است كه در مواقع عادی از آن استفاده نشود زيرا ممكن است مويرگهايی از ريه با اين كار آسيب ديده و يا پاره شود
پر شدن و خالی شدن هوای داخل BCD توسط لوله ای است كه داراي ۲ شاسی ميباشد.
يكی برای پر كردن و ديگری برای خالی كردن.البته ۲ راه برای پر كردن BCD وجود دارد هم ميتوان از هوای ريه استفاده كرد و هم ميتوان از هوای سيلندر .
البته يك انشعاب رگلاتور به BCD وصل ميشود كه با فشار دادن يكی از شاسيهاعمل پر شدن صورت ميگيرد.
اسلحه
اسلحه غواصی شامل نيزه و بدنه بوده که با کمپرسور يا تلمبه شارژ شده و برای استفاده
آماده ميگردد
کارد غواصی
ديگر ابزار و وسيله صنعت غواصی کارد غواصی است که در موقع بريدن اجسام و اشياء و يا در مواقع خطر از قبيل حمله آبزيان درنده مورد استفاده فرد غواص قرار می گيرد و از سايزهای مختلف تشکيل شده که يک سری از آنها به ساق پا و يک سری به کمر و به بازو و به ساعد دست و بعضی هم به ران پا بسته شده و مورد استفاده قرار ميگيرد.

نوشته شده توسط World Federation cmas در 12:59 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

اساس کار

اساس کار لباس و دستکش و کلاه غواصی

اساس کار لباس غواصی به این صورت است که با وارد شدن در آب و خیس شدن لباس ، آبی در بین فضای لباس و بدن قرار می گیرد .این آب به صورت ثابت قرار می گیرد. با گرم شدن آب در اثر گرمای بدن ابتدا احساس سرما و بعد گرمای ملایم و خوبی بوجود می آید.لباسهای غواصی به صورت کاملا چسبان است.برای فصل و درجات آب لباسهای مختلف با ضخامت مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.کلاه غواصی نیز همینطور عمل می کند.علاوه براین که کار محافظت سر و گوشها و تا حدی صورت را به عهده دارد.استفاده از دستکش را به شما حتما سفارش می کنم.سنگهای تیز زیرآب – گرفتن لبه قایق و یا طناب لنگر و خیلی چیزهای دیگر احتمال صدمه زدن و پاره کردن دستها را در پی دارند.

نوشته شده توسط World Federation cmas در 12:57 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

سیتی زن

سیتی زن تبلور تکنولوژی ژاپنی سازگار با سلیقه شهروندان ایرانی

سیتی زن برای شهروندان ایرانی از اعتبار خاصی برخورداراست. این برند طی نزدیک به 4 دهه حضور خود در ایران اعتبار خوبی کسب کرده است و بسیاری از شهروندان ایرانی آن را در رده برترین برندهای جهانی شناخته اند و این برند ساعت یکی از انتخاب های اصلی قشر متوسط ایرانیان محسوب می شود.

قدیمی تر هایی که این ساعت را خریداری کرده اند همچنان از آن استفاده می کنند و به دیگران نیز توصیه می کنند و این اعتبار به نظر می رسد درایران بسیار بیشتر از سایر نقاط جهان باشد.

شاید اگر از مردم بخواهیم 10 برند مشهور ساعت را نام ببرند در ایران تقریبا 100 درصد سوال شوندگان دو برند سیتی زن و سیکو را در گزینه های خود ارایه دهند که این برای این کمپانی های مشهور ژاپنی به نوعی موفقیت بزرگی محسوب می شود.زیرا تعداد برند های ساعت بسیار زیاد است و این برند ها سالانه مبالغ هنگفتی صرف تبلیغات می کنند.

جالب است بدانید شرکت Citizen که یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده ساعت در جهان است، در زمان تاسیس، نامی نداشت. وقتی برای افتتاحیه کارخانه، از شهردار وقت دعوت شد که در مراسم حضور یابد، وی نام Citizen(شهروند) را انتخاب کرد.هدف از انتخاب این نام تشریح این استراتژی و چشم انداز بود که هر شهروند بتواند یک "ساعت مچی" داشته باشد. به همین علت برند Citizen را می توان یک برند مردمی دانست.

وارد کنندگان قدیمی، ساعت های Citizen را در ایران با برند اصلی وارد نمی کردند. بلکه به شرکت سازنده، سفارش می دادند که روی محصولات، به جای برند Citizen عبارت "حاج ابراهیم ساعتی و پسران" نوشته شود. به مرور زمان، وقتی که برند Citizen در ایران جا افتاد، نام اصلی آن نیز بر روی ساعت ها حک شد.

متوسط قیمت ساعت های این شرکت در ایران درحال حاضر، از 50 هزار تومان تا یک میلیون تومان است. اما سیاست جدید شرکت، مبتنی بر حرکت به سمت تولید ساعت های گران قیمت است .

در بازار ساعت کشورمان، معضل ورود اجناس تقلبی و عرضه آنها به عنوان جنس اصلی، گریبانگیر بسیاری از برندهای ساعت است. اما Citizen با استفاده از پیگیری های بسیار جدی، موفق شد جلوی ورود ساعت های تقلبی Citizen به بازار ایران را بگیرد. مقایسه سوئیس و ژاپن به عنوان دو کشور بزرگ تولید کننده ساعت، نشان دهنده تفاوت این دو کشور از نظر تبلیغات است. سوئیس از نظر مدیریت و تبلیغات از ژاپن جلوتر است و بودجه مناسبی را در راه تبلیغات خرج می کند.

ژاپن نیز تلاش دارد تمایز خود را در زمینه خدمات و کیفیت مطرح کند. به این صورت که برای مثال، در قدیم آلیاژ تشکیل دهنده ساعت های سوئیسی از آهن بود و این مساله سبب می شد که دستگاه ها در طول زمان، اختلاف ساعت پیدا می کردند. ژاپن برای رفع این مشکل، تصمیم گرفت از آلیاژ برنج در تهیه ساعت های تولیدی اش استفاده کند که اختلاف زمان را به حداقل می رساند و دقت ساعت ها را بسیار بیشتر می کرد.

در زمینه ساخت ساعت، در سوئیس قانونی حکمفرماست که به تولید کننده اجازه می دهد با حداقل تولید در سوئیس، ساعت را به نام این کشور عرضه کند. مثلاً اگر تنها 10% از کارهای ساخت ساعت، در سوئیس انجام شود، این دستگاه به نام سوئیس عرضه خواهد شد.

اما کشور ژاپن در این زمینه، سختگیر است و برای اینکه اجازه دهد دستگاه ساعتی به نام ژاپن عرضه شود، حتماً باید 90% از کارهای ساعت در داخل کشور ژاپن تولید شده باشد. Citizen در زمینه تولید موتور ساعت نیز فعالیت گسترده ای دارد از جمله اینکه، بیشتر موتورهای ساعت در شرکت می یوتا ساخته می شوند که از زیرمجموعه های شرکت Citizen است. اما در مورد ساعت هایی که کارخانه اختصاصی دارند، نام روی موتور با نام خود ساعت، یکی است.

موتورهای Citizen دارای ویژگی هایی مانند عمر زیاد، مصرف کم، عدم پیدا شدن اختلاف زمانی در دراز مدت و بهره گیری از آلیاژهای مرغوب جهت ساخت، هستند.

اگر بخواهیم ویژگی بعضی از ساعت های تولید شده در شرکت Citizen را برشماریم، می توانیم به نمونه های زیر اشاره کنیم: Citizen تولید کننده مدل های Dual Power است که با دو قدرت باتری و نور خورشید کار می کنند.

مدل های Eco-Drive نیز با باتری و هر منبع نوری دیگری به غیر از خورشید کار می کنند. به عنوان نمونه، اگر چنین مدلی در حدود 2 ساعت در معرض نور خورشید قرار داده شود به مدت 6 ماه انرژی کافی برای کار کردن ساعت را ذخیره خواهد کرد.باتری این گونه ساعت ها تا 20 سال کارایی دارد اما بعد از گذشت 20 سال، 10% استهلاک پیدا می کند و به ترتیب، هر 5 سال، درصدی از کارایی آن کاهش پیدا می کند. بعد از گذشت 50 سال، بهتر است ساعت تعویض شود. گفتنی ست که این ساعت ها بنا به تایید اداره محیط زیست، قابل بازیافت هستند.

در سال 1972 نخستین ساعت مخصوص غواصی ساخته شده که سازنده آن شرکت Citizen است.از ویژگی های ساعت مخصوص غواصی می توان به هشدار ساعت در هنگام تغییر عمق ناگهانی غواص و نزدیک شدن وی به سطح آب، نمایش 10 عمق آخر که غواص در آنها به غواصی پرداخته است و ثبت 100 عمق آخر پیموده شده توسط غواص اشاره کرد.Citizen همچنین، ساعت های اسپرت، ضد ضربه و ضد آتش را هم تولید می کند. تنها ساعتی که به طور همزمان دارای عمق سنج و ارتفاع سنج است نیز ساخت شرکت Citizen است.

مدل E210 از سری ساعت های Citizen تنها ساعتی ست که به وسیله دست مونتاژ می شود و اگر زمانی تعمیرکار مجبور شود این ساعت را باز کند، ناچار به تعویض عقربه های آن است چرا که عقربه های قبلی بعد از باز شدن ساعت، مجدداً نصب نمی شوند. تعمیرکارانی که در سراسر جهان، توانایی تعمیر این مدل از ساعت های Citizen را دارند بسیار انگشت شمار و در حدود 10 نفر هستند که 5 نفر از آنها در خاورمیانه و تنها یک نفر در کشور ایران زندگی می کنند.

نوشته شده توسط World Federation cmas در 12:56 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

لباس غواصی

لباس غواصی

لباس غواصی نوعی پوشش مخصوص است که از بدن غواصان در برابر آلودگیهای شیمیایی ، بعضی از حیوانات خطرناک دریایی و موانع و صخره های زیرآبی محافظت نموده و به هنگام غواصی در آبهای سرد مانع از تماس مستقیم آب با بدن غواصان میگردد .
لباسهای غواصی به دو دسته عمده زیر تقسیم میگردند :
1. وت سوت ( لباس اسفنجی )
2. فراگ سوت ( لباس لاستیکی )

جنس وت سوت از اسفنج فشرده ( نئوپرین ) می باشد و طراحی و دوخت آن به گونه ای است که پس از پوشیدن کاملا به بدن می چسبد و بدین ترتیب موجب محبوس شدن لایه نازکی از آب روی پوست بدن غواص شده که به تدریج با حرارت بدن وی گرم می گردد .
لباسهای اسفنجی به ضخامتهای مختلفی موجود می باشند . هر چقدر ضخامت لباس بیشتر باشد عایق بندی آن بهتر ولی دامنه فعالیت غواصان محدودتر می گردد .
در انجام فعالیتهای غواصی انتخاب اندازه لباس بسیار حائز اهمیت است . چرا که لباسهای نامتناسب موجب ایجاد ناراحتی و محدود نمودن فعالیت غواصان می گردد .
نظر به اینکه با ازدیاد عمق ، کیفیت شناوری لباسهای اسفنجی کاهش می یابد ، لذا لازمست در عمق های بیش از 25 متر از وت سوت استفاده نگردد . ( در صورت استفاده از لایف ژاکت ، می توان عمق غوص با وت سوت را تا 35 متر افزایش داد . )
نوع دیگری از لباسهای غواصی فراگ سوت یا لباس خشک می باشد که به تنهایی حفاظ گرمایی ندارد . به هنگام استفاده از اینگونه لباسها ، همواره یک زیرپوش پشمی گرم ، بعنوان عایق در زیر آن پوشیده می شود .
این لباسها از جنس لاستیک و به صورت یکسره تهیه و به منظور سهولت در پوشیدن و درآوردن ، در قسمتی از آن یک نوع زیپ ضد نفوذ آب نصب می گردد .
چنانچه در فعالیتهای غواصی احتمال پارگی یا سوراخ شدن لباسهای فراگ سوت وجود داشته باشد ، بهتر است یک نوع حفاظ اضافی از جنس برزنت بصورت روپوش بر روی لباس مذکور پوشیده شود

منبع : http://360.yahoo.com/profile-1bn1vaM1crAoZIJ4jThXM90

نوشته شده توسط World Federation cmas در 12:54 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

گزارش تصویری مسابقات غواصی

/ گزارش تصويري /
چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور

سرويس: عكس - گزارش تصويري
1390/12/16
03-06-2012
15:31:41
9012-11140: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: عكس - گزارش تصويري

كد خبر: 9012-11140

چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا
چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا
چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا
چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا چهارمين دوره مسابقات غواصي قهرماني كشور/اسماعيل گلرخ عرباني - ايسنا
نوشته شده توسط World Federation cmas در 12:51 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱

اسامی مربیان درجه اول غواصی وغواصان حرفه ای

احمرضا شفیعی مربی درجه ۱ ایران امارت
محسن عطاران مربی درجه ۱ ایران تهران
سعید اسفندیاری مربی درجه ۱ ایران تهران
رسول حاج رسولی مربی درجه ۱ ایران کیش
محمود ترکان ۴ستاره به صورت حرفه ای
مهدی زندیان ۳ستاره نیمه حرفه ای
محمد صباغ ۳ستاره نیمه حرفه ای
علی اشراقی ۳ستاره نیمه حرفه ای
سعید ثابت ۳ستاره نیمه حرفه ای
علیرضا صادقی ۲ستاره معمولی
احمد اسفندیاری ۲ستاره معمولی
رضا صادق زاده ۲ستاره معمولی
نوشته شده توسط World Federation cmas در 21:32 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱

گردان نوح

نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:43 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱

عکاسی زیر اب

نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:35 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱

رکورددار غواصی

 

 

رکورددار غواصی در ایران: از نظرعلم غواصی ازدنیا خیلی عقب هستیم

دیگر ورزشها - ترکان می‌گوید ایران از نظر علم غواصی نسبت به دنیا خیلی عقب است.

مریم آموسا / محمودترکان که به تازگی دوره «ترایمیکس» را گذارنده است؛ رکورد دار غواصی ایران با عمق ۱۱۴ متراست. او می گوید در رشته غواصی با رکورد جهانی که غواصی در عمق ۱۳۰ متری است، بسیار فاصله دارنیست و رسیدن به رکورد جهانی بسیار زمان و هزینه بر است.
محمودترکان با گذراندن دوره دشوار «ترایمیکس» (TRIMIX) که دراین دوره ازیک کپسول جفتی 24 لیتری (Twin Tank)که شامل ترکیبات 53 درصد هلیوم،13 درصد اکسیژن و 34 درصد نیتروژن و دو کپسول شش لیتری که هر کدام با مخلوط اکسیژن 42 درصد و 81 درصد بود، با خود به زیر دریا حمل کرد،توانست رکورد غواصی درعمق ۱۱۴ متری را به نام خود ثبت کند و رکورد دارغواصی ایران شود. محمودترکان۳۳ ساله او سال هاست که در رشته غواصی فعالیت می کند.
ترکان در مورد دوره‌ای که گذرانده می‌گوید: «دوره ترایمیکس یکی از دوره های پیشترفته غواصی است که در سایر کشورهایی که در این رشته ورزشی پیشرفت داشته اند؛ برگزار می شود اما متاسفانه در ایران هنوز این دوره برگزار نمی شود. با گذراندن این دوره دشوار؛غواص می تواند به قسمت های عمیق دریا دسترسی پیدا کند و کف دریا را بررسی کند. در این دوره غواص به جای تنفس از هوای فشرده،از ترکیب گازهلیوم،اکسیژن و نیتروژن استفاده کرده ومی تواند به اعماق بیش۱۰۰ متری برود. حمل این 4 کپسول به دلیل وزن بالا و کم شدن تحرک در زیر آب دشوار است و مستلزم قدرت بدنی بالای غواص است.»
او در مورد تفاوت غواصی با هوا و ترایمیکس نیز می‌گوید: «درغواصی با هوا،غواصان تا عمق 63 متری می توانند بروند و اما با استفاده از ترایمیکس غواصان می توانند تا قسمت های عمیق دریا بروند.با توجه به اینکه کپسول ترایمیکس هزینه اش بسیار بالا است و یک غواص بدون حمایت های دولتی نمی تواند از این کپسول استفاده کند؛ عملا در ایران اگر غواصی ادعا کند که با هوا به عمقهای بیش از 70 متری رفته است، حرف او ادعای بیش نیست. البته باید به این نکته اشاره کنم که خلیج فارس ایران میانگین عمقش بیش از ۹۰ متر نیست و در برخی مناطق عمیق است. این را هم بگویم که ما از نظر علم غواصی نسبت به دنیا خیلی عقب هستیم.»

نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:16 |  لینک ثابت   • 
مطالب جدیدتر