جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

فیزیولوژی غواصی

 


رابطه فشار و حجم

بدن انسان بیشتر از سیالات تشکیل شده است و فشارهای ناشی از غواصی ورزشی تاثیری بر آن ندارد.ضمناً فضاهای محتوی هوا در بدن انسان وجود دارد که از قانون بویل پیروی می کند. اگر فشار در فضاهای محتوی هوا در بدن با فشار محیط اطراف تنظیم نباشد فشار موجود در اطراف غواص منجر به ضایعاتی در بدن او خواهد شد. اینگونه ضایعات ممکن است در حین فرو رفتن به عمق یا بالا آمدن ناگهانی از عمق صورت پذیرد.و در ناحیه گوشها و سینوسها و دندانها ی خراب یا ریه ایجاد ضایعه نماید.

واکنش های بدن انسان

حال به مهمترین بخش از شناسایی قابلیت های انسان در زیر آب می رسیم. به طور کلی انسان هم مانند دیگر پستانداران شیرجه رو مانند دولفین دارای قابلیت های ویژه ای برای انطباق با زندگی در زیر آب است که به آن واکنش پستانداران در زیر آب می گویند.ابعاد این انطباقات بدین شرح است :تا آخر آبان ماه سال ۹۱ یک دوره کلاس غواصی برای آقایان و بانوان برگزار خواهد شد.

رئیس کمیته غواصی بیان کردند: تا آخر آبان ماه سال ۹۱ یک دوره کلاس غواصی برای آقایان و بانوان برگزار خواهد شد. مدرس آقایان ،آقای جواد اصغری خواهند بود.

آقای عادل مقام افزودند: اعضای کمیته غواصی در تمام حوادث منطقه، حضور سبز دارند. برای نمونه حادثه سد چای شهر (بند ارومیه) که غواصهای استان ما توانستند دو نفر را از زیر آب بیرون بکشند. در ضمن، جان یک نفر را نیز نجات دادند. در بخش آموزش نیز فعالیت گسترده داریم و تمامی کلاسهای ما زیر نظر هیات نجات غریق استان و فدراسیون نجات غریق است. در بخش مسابقات،همیشه جزو تیمهای برتر کشور هستیم.
 
 
نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:49 |  لینک ثابت   • 

جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

سفر به اعماق دریا

 
شنبه 22 تیرسال ۱۳۹۱:: 07:19 :: نویسنده : احمدرضا کمیلی

۷۰ درصد از سطح زمین زیر آب قرار دارد اما دانش ما درباره ماه تنها قمر زمین از آنچه در زیر سطح دریاها وجود دارد، بیشتر است. طی یک قرن گذشته توجه بشر بیشتر به کشف ناشناخته های خشکی و در ادامه فضای بیکران معطوف بوده است تا اعماق اقیانوس ها. یک دلیل منطقی برای این عقب ماندگی احتمالا محدودیت های فراوانی است که بشر در محیط های آبی با آنها روبه روست.

در عمیق ترین نقاط اقیانوس ها، دنیایی مملو از راز و رمز وجود دارد که بشر تقریبا چیزی از آنها نمی داند. نزدیک به ۲ دهه است که برخی محققان و سرمایه گذاران در عرصه اکتشافات تحقیقاتی و صنعت گردشگری به دنبال راهی برای نفوذ به عمق این ناشناخته ها افتاده اند. شرکت هایی نظیر ویرجین گلکتیک و سرمایه گذارانی نظیر ریچارد برانسون از جمله پیشگامان نفوذ به این دنیای ناشناخته هستند. محور اصلی پروژه هایی که در این شرکت ها دنبال می شوند، نسل مافوق تصوری از زیردریایی هاست که به اندازه زیردریایی های غول پیکر و پیچیده نظامی، بزرگ و گران قیمت نیستند بلکه با برخورداری از ساختاری فشرده اما با کارایی چشمگیر قادر خواهند بود پای بشر را به عمیق ترین و تاریک ترین نقاط اقیانوس ها باز کنند. چنین ایده هایی که تا تبدیل شدن به واقعیتی عینی تنها چند سال دیگر فاصله دارند، نمونه بارزی از تلفیق فناوری و صنعت پررونقی همچون گردشگری است.
برای آنهایی که به گردشگری نگاهی فراتر از نگاه عام دارند و حاضرند برای حضور در ناشناخته ترین نقاط زمین پول های زیادی خرج کنند سوار شدن در زیردریایی های کوچک چند نفره جذابیت خاص خود را دارد. اما گردشگران تنها یک روی این سکه هستند. محققانی که سال هاست با استفاده از تصویربرداری و داده های ماهواره ای، تصویری مبهم از اعماق اقیانوس داشته اند، می توانند با سوار شدن بر چنین زیردریایی های نوینی، خود را به بستر اقیانوس ها رسانده و پژوهش های خود را آغاز کنند.

در پروژه ای که به این منظور و از چند سال پیش از سوی محققان شرکت ویرجین گلکتیک آغاز شده است، طرحی کلی ترسیم شده که در آن مجموعه ای از عمیق ترین و هیجان انگیزترین نقاط کف اقیانوس ها به عنوان مقاصد این زیردریایی در نظر گرفته شده اند. محققان پنج نقطه عمیق اقیانوس ها را شناسایی کرده اند که عمیق ترین آنها گودال ماریانا در اقیانوس آرام است. اندازه گیری های دقیق محققان نشان می دهد که عمق این گودال تا سطح اقیانوس نزدیک به ۱۲ کیلومتر است. برای درک هر چه بهتر این عمق کافی است به این نکته توجه کنیم که اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم، باز هم قله کوه در حدود ۳ کیلومتربا سطح آب فاصله خواهد داشت. اندازه گیری ها نشان می دهد فشار آب در بستر این گودال تا یکهزار برابر فشار در سطح اقیانوس است. در سال ۱۹۶۰ نیروی دریایی آمریکا یک زیردریایی تحقیقاتی را به همراه دو سرنشین به نزدیکی بستر این گودال اعزام کرد. آنها ماهیان، خرچنگ ها و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده کردند. اما پس از آن دیگر هیچ تلاش شاخصی در این زمینه صورت نگرفته است. حالا تصور کنید بزودی دسته ای از زیردریایی های کوچک راهی این نقطه از زمین خواهند شد و حتی شما می توانید با خرید یک بلیت، عمیق ترین دره سیار زمین را در عمق ۱۲ کیلومتری آب در حالی سیاحت کنید که فشار آب بیرون وسیله نقلیه شما، برای له کردن یک تریلی و تبدیل آن به یک مشت فلز، کافی است.

پروژه ویرجین بزودی در ۵ منطقه اقیانوسی آغاز می شود. قرار است در فاز اول این پروژه از نمونه های پیش ساخته زیردریایی های کوچک موسوم به DeepFlight استفاده شود. این زیردریایی ها تفاوت های ساختاری قابل توجهی با زیردریایی های فعلی دارند. این تفاوت ها از بدنه آغاز می شود و تا سیستم موتوری ادامه خواهند یافت. اسکلت این سیستم ها شباهت زیادی به ساختار یک هواپیمای جت دارد. دقیقا به دلیل وجود باله های گلایدری مانندی که در قسمت عقب و کناره های این زیردریایی ها دیده می شود، قدرت مانوردهی آن به مراتب فراتر از زیردریایی های فعلی است. این باله ها همچنین امکان غوطه ور ماندن این وسیله نقلیه زیرآبی را در حالی که حرکت می کند، در اعماق اقیانوس فراهم می کنند. این قابلیت زمانی از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار می شود که متوجه می شویم فشار آب در عمق ده ها هزار متری اقیانوس تا چه حد است.

نکته: نسل جدید زیردریایی های چند نفره که تا تبدیل شدن به واقعیتی عینی تنها چند سال دیگر فاصله دارند، پای محققان و گردشگران را به عمیق ترین نقاط اقیانوس ها باز خواهد کرد

در فرآیند ساخت زیردریایی ها استفاده از مواد بسیار مقاوم در برابر فشار آب مهم ترین دغدغه محققان و طراحان بدنه به شمار می آید. این فاکتور در ساخت زیردریایی هایی که در این پروژه به کار گرفته خواهند شد نیز در نظر گرفته شده است. محققان از فیبر کربنی، تیتانیوم و کوارتز در ساخت بخش های مختلف این زیردریایی استفاده کرده اند. این مواد نه تنها به طرز چشمگیری سبک هستند بلکه از ضریب مقاومت خیره کننده ای نیز برخوردارند.

محققان از همان ابتدا به این نکته توجه داشته اند که زیردریایی های DeepFlight باید در برابر فشار یکهزار اتمسفری بستر اقیانوس از خود مقاومت نشان دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه جدی داشت، تفاوت ساختاری این زیردریایی ها با زیردریایی های نظامی غول پیکری است که ممکن است هفته ها در اعماق اقیانوس باقی بمانند. در ساختار اسکلتی زیردریایی های غول پیکر که نسخه های اتمی فراوانی از آنها موجود است، از لایه های محافظتی متعددی استفاده شده است. بهره گیری از این لایه ها بر ضریب ایمنی این سیستم ها می افزاید اما در این میان نباید از افزایش طبیعی وزن آنها نیز غافل شد. از سوی دیگر چنین فرمولی در زیردریایی های کوچکی نظیر DeepFlight دیده نمی شود. قطر بدنه این زیردریایی ها به زحمت از چند ده سانتی متر فراتر می رود و این درحالی است که باید حداکثر فشار آب ممکن در اعماق اقیانوس را نیز تحمل کنند.

● ۵ نقطه عمیق اقیانوس ها

زیردریایی های DeepFlight بزودی راهی ۵ نقطه عمیق جهان می شوند. پس از گودال ماریانا که با عمق نزدیک به ۱۲ هزار متر، عمیق ترین گودال زمین محسوب می شود، گودال پورتوریکو در اقیانوس اطلس با عمق تقریبی ۸۶۰۵ متر قرار دارد. پس از آن گودال دیامانتینا (Diamantina) در اقیانوس هند با ۸۰۴۷ متر و گودال ساندویچ جنوبی (South Sandwich) با ۷۲۳۵ متر ژرفا، به عنوان عمیق ترین نقاط زمین محسوب می شوند. آخرین عضو این مجموعه نیز گودال مولی (Molloy ) است که با ۵۶۰۸ متر عمق در اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد.

ریچارد برانسون سرمایه گذاری نجومی روی پیشبرد این پروژه صورت داده و امیدوار است به محض راه اندازی این طرح، سیلی از طلا و نقره به سمتش روانه شود. به همین دلیل قرار نیست از این زیردریایی ها صرفا برای انجام تحقیقات علمی استفاده شود. گروهی از مدیران خوش فکر که سابقه همکاری چندین ساله را با وی دارند، از چندی پیش شروع به پیش ثبت نام از گردشگران متمولی کرده که برای سفر به اعماق اقیانوس مشابه سفر به فضای اطراف زمین، حاضرند میلیون ها دلار هزینه کنند.

استفاده از این زیردریایی ها به عنوان ابزاری پولساز در صنعت گردشگری پیش از این نیز مورد آزمایش قرار گرفته که اتفاقا با نتایج قابل قبولی نیز همراه بوده است. پس از طراحی و آزمایش نمونه های اولیه زیردریایی های DeepFlight، گروهی از آنها به عنوان سیستم های حمل و نقل زیرآبی با قابلیت حمل تا دو سرنشین به کار گرفته شدند.

موفقیت اولیه طرح موجب دلگرمی ریچارد برانسون و طراحان اصلی این پروژه شد. آنهایی که علاقه مند به حضور در چنین برنامه های هیجان انگیز گردشگری هستند می توانند با پرداخت ۱۱ هزار و ۹۰۰ دلار در یک تور گردشگری زیرآبی دو روزه حضور پیدا کنند. حضور در این برنامه تجربه ای هیجان انگیز است اما تنها برای شمار معدودی از ساکنان سیاره زمین مقدور است که چنین هزینه گزافی را بپردازند.

سال هاست که دولت ها تصمیم گرفته اند با کاهش بودجه های تحقیقاتی و وارد کردن شرکت های خصوصی به مطالعات بنیادی، ضمن استفاده از قابلیت های اقتصادی این بخش، پژوهش های علمی را نیز به پیش برند. مشابه این عمل در سفرهای توریستی به فضا، تجاری سازی، فناوری های نوین و سایر حوزه های علم و دانش به وفور دیده می شود. گویا آینده دانش در گرو توجه بیشتر به علم اقتصاد است.


نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:24 |  لینک ثابت   • 

جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

غواصی بادلفین

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:10 |  لینک ثابت   • 

جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

غواصی درشب

دوره های تخصصی غواصی


غواصی با هوای غنی شده (نایتروکس ) Nitrox

حال که غواصی را با استانداردهای جهانی آن آموخته اید، زمان آن فرا رسیده است که با تنفس نایتروکس ایمنی خودرا در برابر ابتلا به بیمارب فشار افزایش داده و نیز با افزایش مدت زمان باقیماندن خود در عمق لذت بیشتری از غواصی برده و فرصتی افزونتر برای یازدید از دنیای زیبای زیر آب بدست آورید. آموختن فنون و شرکت در این دوره تخصصی اگرچه اختیاری است اما اکیدا توصیه میگردد. زیرا مطمئنا در سالهای آینده استفاده از نایتروکس فراگیر گردیده و به صورت بسیار گسترده ای در سراسر جهان غواصی عرضه خواهدشد .غواصی در شب Night Diving

سکوت و تاریکی شب توسط شما شکسته نخواهدشد. شما با شب یکرنگ شده و موجودات را زیر نور حقیقی چراغ هایتان خواهید دید. مشاهده رنگهای حقیقی و تجربه ای جدید در دنیای سکوت شب با هم تلفیقی از دوره تخصصی غواصی در شب را برایتان فراهم می آورد. در طول این دوره شما با فنون غواصی در شب، علایم شبانگاهی و نگهداری از تجهیزات خاص غواصی در شب آشنا خواهید گردید.عکاسی دیجیتال زیرآب Underwater Photografi

ثبت خاطرات، مرور ماجراجوئیها. این تخصص شما را با نکاتی آشنا خواهد کرد که دنیای زیبای اعماق را به صورتی حقیقی به تصویر کشیده و با دیگران به اشتراک گذارید. در ایتن تخصص با نحوه صحیح نگهداری از دوربینها آشنا شده و سپس در طول غوصهای این دوره به مرور با واژه هائی نظیر تراز سفیدی و یا سرعت شاتر آشنا خواهید گردید. در نهایت، عکسهای زیر آبی شما دیگر تارو آبی نخواهد بود ! و در پایان رنگهای موجودات و اجسام زیر آب را به صورتی کاملا حقیقی به تصویر خواهید کشید .


غواصی عمیق Deep Diving

پائین، پائین، پائینتر. 10 - 20 - 30- 40 متر ! و بازگشت به سطح، فقط با آموختن نکات تخصصی غواصی عمیق ایمن خواهد بود.در این دوره تخصصی شما روش صحیح و ایمن غواصی در عمق را خواهید آموخت و با تجهیزات مخصوص به اینگونه تخصصی آشنا خواهید گردید.


کشتیهای غرق شده Wreck Diving

این هیولاهای آهنینی که بر بستر اقیانوسها آرمیده اند،تاریخی در پشت سر و اسراری در دل محفوظ داشته اند. نفوذ به درون آنها و کشف حقایق مرموزی که در سینه آنها در اعماق خفته است ، خود تبحری دیگر را طلب میکند. دوره تخصصی غواصی در کشتیهای غرق شده فرصت کشف اسرار این هیولاهای آهنین را برایتان بوجود می آورد.


جستجو و بازیابی Search and Recovery

آیا تا به حال چیزی در آب گم کرده اید ؟ آیا شما بدنبال بدست آوردن گنج های نهفته افسانه ای در دریا ها نبوده اید ؟ با شرکت در این دوره می توانید راه های مختلفی برای یافتن اشیا در زیر آب بیاموزید و با روش ها و ابزار آلات گوناگون با توجه به شکل و اندازه آن جسم آنها را به سطح آب آورده و سرگرمی های خود را تکمیل کنید .


جهت یابی و ناوبری Underwater Navigation

با استفاده از روش های جهت یابی در زیر آب غواصی بسیار ایمن و لذت بخش خواهد شد و اعتماد به نفس فراوانی به شما اعطا میکنند . با شرکت در این دوره و آموختن یسیاری از مسائل شما به هنگام غواصی کردن در وقت خود صرفه جویی کرده ، استرس خود و همراهان را کاهش می دهید و غواصی خود را بسیار کارآمد و سرگرم کننده میکنید . با استفاده از تکنیک ها و ابزار آلات شما می توانید در هر شرایطی مسیر خود را پیدا کرده و به راه خود ادامه دهید .حفاظت از محیط زیست دریائی Project Aware

از آنجائیکه غواصان در ارتباط تنگاتنگ با محیط زیست دریائی و آبزیان می باشند و حفاظت از آن محیط وظیفه یکایک افرادیست که از آن لذت برده و استفاده می نمایند، بنابر این انجمن مربیان حرفه ای غواصی بر آن شد تا مجموعه ای را تاسیس و به امر حفاظت از منابع دریائی توسط غواصان اختصاص داده تا بتوان زیبائیهای زیر آبی را حفظ و به نسلهای آینده و کودکانمان هدیه دهیم. پروژه حفاظت از آبزیان این انجمن در سال 1989 تاسیس و تاکنون نقش بسیار مهمی را در کند نمودن روند تخریب و در بسیاری موارد، احیائ منابع دریائی داشته است.

همچنین این پروژه نظارت بر كلیه فعالیتهای غواصی ، زیرآبی و فعالیتهای اعضای انجمن را بر عهده داشته تا حتی الامكان آنها را تشویق نموده تا در راستای اهداف این پروژه كه حفاظت از آبزیان می باشد قرار گرفته و گام بردارند.

این مجموعه سالانه پذیرای هدایای نقدی و غیر نقدی ملیونها غواص و شخص علاقه مند از سراسر جهان است. كلیه هدایای دریافتی صرف حمایت از پروژه های حفاظتی و بازدارنده از روند تخریب محیط زیست دریائی میگردد. امروزه به لطف كمكهای علاقه مندان ، همیاری اعضاء و مدیریت صحیح این مجموعه كه از زیر شاخه های PADI می باشد، این پروژه به یكی از بزرگترین موسسات فعال در زمینه حمایت از محیط زیست دریائی در جهان تبدیل گردیده است.

شما نیز می توانید با حمایت از این پروژه و آبزیان به جمع دوستداران و حامیان دنیای پاک و زیبای اقیانوسها بپیوندید.
حفاظت از مرجانها
AWARE Coral Reef Conservation

حفاطت از مرجانها وظیفه تك تك انسانها و بخصوص غواصانی است كه از محیط دریاها لذت می برند. چون بسیاری از زیبائی ها در دریا ها به مرجان ها وابسته هستند پس بیائید با آموختن اصول و روشهای نگهداری از محیط زیست دریائی و مرجانها ، این زیبائیها را به نسل بعدی بشریت نیز هدیه دهیم.مهارت در کنترل شناوری
Peak Performance Buoyancy
افزایش مهارت در کنترل شناوری باعث می شود لذت در غواصی به اوج خود رسیده و شما میتوانید بدون بالا و پایین رفتن در زیر آب به غواصی پرداخته و حداکثر عملکرد را در غواصی بدست آورید که باعث خستگی کمتر و کاهش مصرف هوا و در نتیجه بیشتر شدن زمان غواصی شما خواهد شد . همچین این مهارت به شما کمک میکنند که در هنگام غواصی با کنترل وضعیت شناوری خود باعث تخریب مرجانها و یا برهم زدن وضعیت زندگی آبزیان نشویم .

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:0 |  لینک ثابت   • 

جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

extra divers

ÄgyptenTobagoOmanMyanmarJordanienIndonesienGran CanariaGozo
نوشته شده توسط World Federation cmas در 10:17 |  لینک ثابت   • 

جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱

فدراسیون جهانی cmas

Photos & Videos 49089 spearfishing 08.07.2012 Spearfishing World Championship - Vigo, Spain49072 science 28.06.2012 5th International Course of Scientific Diving - Mexico48950 aquathlon 04.05.2012 Aquathlon European Championship- Perm, RussiaSlovenian divers with Spinal Cord Injury go under ice - Rudnisko jezero, Slovenia technical 03.05.2012 Slovenian divers with Spinal Cord Injury go under ice - Rudnisko jezero, Slovenia48991 finswimming 29.04.2012 4th Round of the World Cup in Gliwice, Poland48894 confederation 25.04.2012 Ordinary General Assembly 2012 - Rome, ItalyCMAS Underwater Hockey World Championship 23rd August - 1st September 2013 - Eger, Hungary [English] hockey 20.04.2012 CMAS Underwater Hockey World Championship 23rd August - 1st September 2013 - Eger, Hungary [English]Round of Finswimming World Cup - Eger, Hungary finswimming 17.04.2012 Round of Finswimming World Cup - Eger, Hungary48968 15.04.2012 Round of Finswimming World Cup 2012 - Perm, Russia49019 finswimming 25.03.2012 2nd Round of Finswimming World Cup 2012 - Lignano Sabbiadoro, Italy48652 finswimming 26.02.2012 Round of Finswimming World Cup, Eger - Hungary48610 confederation 25.02.2012 BoD Meeting, Eger - Hungary31923 finswimming 20.02.2012 X.International Finswimming - Ordizia, Spain4th International Festival of Underwater Film and Video [Trailer] visual 26.01.2012 4th International Festival of Underwater Film and Video [Trailer]47682 science 01.12.2011 Scientific Diving Short Course - Tanjung-Pandan-Belitung, Indonesia47417 visual 30.11.2011 1st Asian Underwater Federations' Photography Championship - the Philippines Island of Cebu47228 apnoea 11.11.2011 World record attempts of Şahika ErcümenConstant Weight With Fins World Record - Dahab, Sinai Peninsula-Egypt 2011 apnoea 10.11.2011 Constant Weight With Fins World Record - Dahab, Sinai Peninsula-Egypt 2011Variable Weight Without Fins World Record / Dahab, Sinai Peninsula-Egypt 2011 apnoea 10.11.2011 Variable Weight Without Fins World Record / Dahab, Sinai Peninsula-Egypt 2011Devrim Cenk Ulusoy's World Record of Constant Weight Apnoea / Kas, Antalya 2011 apnoea 03.10.2011 Devrim Cenk Ulusoy's World Record of Constant Weight Apnoea / Kas, Antalya 2011Devrim Cenk Ulusoy's World Record of Free Immersion Apnoea / Kas, Antalya 2011 apnoea 03.10.2011 Devrim Cenk Ulusoy's World Record of Free Immersion Apnoea / Kas, Antalya 201146928 orienteering 17.09.2011 15th Orienteering World Championship and 4th Orienteering European Championship Junior - Berlin-Störitzsee, GermanyConstant Weight With Fins World Record / Soverato Bay, Calabria-Italy 2011 10.09.2011 Constant Weight With Fins World Record / Soverato Bay, Calabria-Italy 201146010 apnoea 04.09.2011 Apnoea World Championship - Tenerife, Spain45788 sport diving 29.08.2011 2nd Sport Diving World Cup - Valladolid, Spain45984 aquathlon 28.08.2011 CMAS Aquathlon World Cup - Valladolid, Spain45978 hockey 27.08.2011 17th Underwater Hockey World Championship - Coimbra, Portugal45594 rugby 21.08.2011 Undewater Rugby World Championship - Helsinki, Finland16th Finswimming World Championship, Hódmezővásárhely - Hungary finswimming 07.08.2011 16th Finswimming World Championship, Hódmezővásárhely - Hungary46204 finswimming 07.08.2011 Events of the 16th Finswimming World Championship - Hódmezővásárhely, Hungary44655 finswimming 30.07.2011 Opening Ceremony of 16th Finswimming World Championship - Hódmezővásárhely, Hungary44008 finswimming 18.07.2011 13th Junior Finswimming European Championship - Miskolc, Hungary43828 finswimming 12.07.2011 Opening Ceremony and Welcome Party of 13th Junior Finswimming European Championship, Miskolc - Hungary33759 visual 31.05.2011 13th CMAS World Championships Underwater Photography - Bodrum, Turkey42710 visual 31.05.2011 13th CMAS World Championships Underwater Photography 2011 - Bodrum, Turkey42941 visual 31.05.2011 13th CMAS World Championships Underwater Photography 2011, Bodrum - Turkey42576 confederation 26.05.2011 General Assembly - Rome, Italy42779 visual 26.05.2011 CMAS World Championships Underwater Photography - Award Ceremony42399 diving center 16.05.2011 Whale shark in Papua - Indonesia42612 Technical 01.05.2011 The first one star instructor with SCI in history of CMAS42802 science 29.04.2011 International Course for Scientific Diving - Cuba41108 finswimming 27.03.2011 2nd Round of Finswimming World Cup, Lignano Sabbiadoro - Italy40124 finswimming 06.03.2011 6th Finswimming World Cup, Hajdúszoboszló - Hungary39915 finswimming 25.01.2011 Tomsk Competition "Snow Fins", Siberia - Russia47925 science 16.01.2011 International Conference "Underwater Activity 2011"38539 confederation 05.01.2011 Micronesia might appear on the map of CMAS - Saipan, CNMI35957 science 20.10.2010 Gallery of images from Scientific Committee38909 science 08.10.2010 Conservation reliant species35955 visual 05.10.2010 1st CMAS World Championships of Underwater Video - Canary Island, Spain34814 finswimming 25.08.2010 CMAS Finswimming European Championship, Kazan - Russia35765 science 07.08.2010 Sail Banda Seminar - Indonesia35127 sport diving 04.08.2010 CMAS Sport Diving European Championship Open, Kazan - Russia38901 aquathlon 01.08.2010 CMAS Aquathlon European Championship Open - Kazan, Russia35762 science 01.08.2010 II. Cours International de Plongée Scientifique, FMAS-CMAS Zone Amérique - Mexico35104 finswimming 12.07.2010 Junior Finswimming World Championship, Mallorca - Spain35746 science 25.04.2010 CMAS Instructor course in Marine Biology and Archeology - Croatia, Barbariga resort33314 confederation 24.04.2010 General Assembly - Rome, Italy32905 visual 08.04.2010 12th CMAS World Championships Underwater Photography - Jeju, Korea 200931920 finswimming 07.03.2010 5th CMAS Finswimming World Cup - Hajdúszoboszló, Hungary31742 diving center 01.03.2010 Brother Islands (Africa)31770 diving center 01.03.2010 Mafia Island (Africa)38871 diving center 12.01.2010 Candi Dasa - Puri Bagus Hotel and Dive Center - Bali, Indonesia31032 diving center 11.01.2010 An outstanding dive center in Tulamben - Bali, Indonesia
نوشته شده توسط World Federation cmas در 10:5 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

جوش زیراب

جوشکاری زیر آب از زمان جنگ جهانی دوم هنگامی که کشتی‌های خسارت دیده باید سریعاً در آب تعمیر می‌شدند به وجود آمد. بیرون آوردن کشتی برای تعمیر کردن آن، هم اکنون هم بسیار هزینه بر است و صرفه اقتصادی ندارد.

بسیاری از مردم جوشکاری زیر آب را بسیار عجیب می‌دانند، چون ماهیت جوشکاری را از آتش می‌دانند.

ولی جوشکاری ماهیت قوس الکتریکی دارد و روشن شدن آن زیر آب کار عجیبی نیست. برای جوشکاری در خشکی، هوا یونیده می‌شود و در آب، بخار آب یونیزه می‌شود.

جوشکاری زیر آب به دو صورت انجام می‌شود:

 1. جوشکاری خشک
 2. جوشکاری مرطوب.

آثار منفی جوشکاری مرطوب عبارت‌اند از ترک خوردگی هیدروژنی، افت شدید دما که باعث تغییرات ساختاری و متالورژیکی می‌شود و همچنین اکسیژن با عناصر آلیاژی ترکیب می‌شود و اکسید این آلیاژها در آب حل می‌شوند. جوشکاری خشک در یک اتاقک در داخل آب انجام می‌گیرد و داخل اتاقک هوای فشرده وجود دارد که فشار داخل و خارج اتاقک را بالانس می‌کند. اتاقک‌ها را دو تکه می‌سازند و داخل آب، و روی قطعه مورد نظر دو تکه را به هم وصل می‌کنند. یک لوله رابط بین کشتی و اتاقک است و وسایل مورد نیاز را به وسیله این لوله به اتاقک می‌فرستند. این روش برای اولین بار در آمریکا انجام گرفت اما چون بسیار پرهزینه و وقت گیر است دانشمندان سعی می‌کنند مشکلات جوشکاری مرطوب را حل کنند چون سریعتر و ارزانتر است. وسایل ایمنی همان وسایل ایمنی جوشکاری روی خشکی است بعلاوه تجهیزات غواصی.

جوشکاری زیر آب با صنعت نفت و گاز گره خورده‌است.

الکترودهای مورد مصرف در جوشکاری قوسی زیر آبی از انواع اصلاح شده الکترودهای دستی معمولی هستند. سیستم کدگذاری خاصی برای این الکترودها وجود ندارد و اغلب آنها بر اساس نام تجاری شناخته شده و بر اساس قابلیت و سهولت استفاده برای جوشکاران کاربرد یافته اند. پرمصرف‌ترین این الکترودها، الکترودهای مورد مصرف برای فولادهای کربنی/منگنزی هستند. خواص مکانیکی جوش زیرآبی به شدت به عمق جوشکاری وابسته بوده و با افزایش عمق محل جوشکاری، این خواص کاهش می یابند. با افزایش عمق، فشار افزایش می یابد. این امر باعث ورود اکسیژن ناشی از تجزیه آب و افزایش مقدار آن و درنتیجه کاهش منگنز و سیلیکون و افزایش کربن در حوضچه جوش و ایجاد تخلخل در جوش هنگام سرد شدن آن میگردد. همچنین ممکن است مقدار هیدروژن افزایش یابد که نتیجه آن ازدیاد تخلخل و کاهش پایداری قوس است چرا که در عمق‌های زیاد بدلیل پتانسیل یونیزاسیون بالای هیدروژن، پایداری قوس کاهش میابد. یکی دیگر از مشکلات قابل توجه در جوشکاری زیرآبی احتمال ایجاد ترکهای هیدروژنی در اثر حضور آب و رطوبت می‌باشد که ریسک این پدیده نیز با افزایش عمق، افزایش می یابد. این موضوع در حالتی که از الکترودهای با روکش اسیدی استفاده می‌شود از حساسیت بیشتری برخوردار است چراکه قابلیت جذب رطوبت در این نوع پوشش بیشتر بوده و هیدروژن تجزیه شده از این رطوبت براحتی جذب فلز جوش مذاب میگردد. به همین دلیل در جوشکاری زیرآبی استفاده از الکترودهای نوع روتیلی ترجیح داده میشود. روکش این الکترودها حاوی مواد مختلفی برای بهبود شرایط جوشکاری و خواص جوش میباشد. بعنوان مثال فرومنگنز به منظور جذب اکسیژن و کاهش تخلخل و تیتانیوم و بور بدلیل تشکیل ساختار فریت سوزنی و بهبود خواص مکانیکی، به مواد پوشش الکترود افزوده میگردد. همچنین گاهی نیکل به منظور بهبود چقرمگی به مواد پوشش افزوده میشود. جوشکاری زیرآبی فولادهایی با استحکام بالاتر معمولاً با استفاده از الکترودهای زنگ نزن آستنیتی انجام میگیرد تا احتمال ایجاد ترک هیدروژنی کاهش یابد. اما در این حالت باید احتیاطهای لازم صورت گیرد تا از ایجاد ترک در ناحیه متاثر از حرارت (HAZ) پیشگیری شود. در الکترودهای دستی معمولاً بدلیل کمتر بودن سرعت سوخت پوشش الکترود نسبت به ذوب مغزی آن، یک چاله در سر الکترود تشکیل میگردد که قوس، درون آن گودی که از اطراف توسط فلاکس پوشش احاطه شده، ایجاد میشود. این پدیده به حفاظت از ذرات مذاب جدا شده از الکترود و همچنین کنترل انتقال آنها کمک میکند. چاله سر الکترود در بحث جوشکاری زیرآبی بسیار حائز اهمیت است.ار آنجایی که این پدیده باعث پایداری قوس و کنترل طول آن میگردد، بدون حضور آن دستیابی به یک جوش زیرآبی قابل قبول و مناسب بسیار مشکل خواهد بود. بنابراین با استفاده از این تکنیک جوشکاران میتوانند حتی درصورت عدم وجود دید کافی با وارد آوردن کمی فشار به الکترود، بدون نیاز به کنترل طول قوس، با یک نرخ تغذیه ثابت جوشکاری را انجام دهند. یکی از وظایف پوشش الکترود تولید اتمسفر محافظ در اطراف حوضچه جوش است. در جوشکاری زیرآبی نیز این پدیده وجود دارد و بدلیل وجود آب، از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است. یکی از تفاوتهای قوس زیر آب با قوس در هوا ایجاد حبابهای گاز در ناحیه قوس است. رفتار این حبابها در جوشکاری زیرآبی از اهمیت بالایی برخوردار است. این حبابها علاوه بر ناپایدار کردن قوس میتوانند باعث تلاطم حوضچه جوش نیز شوند.

شکل 1- محافظت حوضچه جوش در جوشکاری زیرآبی

UWWEP1.jpg

با توجه به موارد مطرح شده، باید تدابیر ویژه ای در انتخاب مواد فلاکس پوشش الکترود توسط سازندگان اتخاذ گردد تا جوش حاصل از آنها کیفیت و خواص مورد نظر را تعبیه کند. بسته به خواص مورد نیاز و نیز عمق آب، ممکن است الکترود خاصی بهترین نتیجه را ایجاد نماید. برای تایید کیفیت دستورالعمل و همچنین تایید الکترودهای مورد استفاده باید آزمونهای خاصی انجام شود. این آزمونها در کد AWS D3.6 تشریح شده اند. مهمترین تفاوت ظاهری الکترودهای دستی معمولی با الکترودهای جوشکاری زیرآبی، پوشش ضد آب الکترودهای زیرآبی است. الکترودهای مورد مصرف در جوشکاری قوسی زیرآبی توسط یک موم یا پلاستیک ضد آب پوشش داده میشوند تا فلاکس روکش الکترود را تا زمان مصرف از تماس با آب محافظت کرده و یا حداقل نفوذ رطوبت را محدود سازد. کیفیت این پوشش بسیار مهم است. درصورتیکه پوشش ضد آب بطور یکپارچه سطح الکترود را نپوشانده باشد، آب از طریق درزهای موجود درآن نفوذ کرده و باعث مرطوب شدن فلاکس الکترود و در نتیجه کاهش کیفیت جوش میگردد. همچنین در جوشکاری در اعماق زیاد بدلیل بالا بودن فشار هیدروستاتیک، آب میتواند از پوششهای نامناسب عبور کرده و فلاکس الکترود را مرطوب نماید. پوششهای ضدآب علاوه بر موارد مطرح شده باید بدون جاگذاشتن مواد مضر بسوزند و همچنین خللی در شرایط قوس و انتقال قطرات مذاب ایجاد ننمایند. نگهداری و محافظت از پوشش ضدآب این الکترودها باید به دقت صورت گیرد تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری گردد. همچنین بدلیل اهمیت این موضوع باید روشهای جابجایی و نگهداری الکترودها در زیر آب در دستورالعمل جوش (WPS) قید شده باشد. این پوششها سرتاسر الکترود را فرا گرفته اند و امکان ایجاد اتصال الکتریکی نیز در این حالت وجود ندارد. لذا برای برقرار گردن جریان و شروع جوشکاری، جوشکار باید با فشردن دندانه‌های انبر جوشکاری بر روی انتهای الکترود، خراشی در پوشش ایجاد نماید. برای ایجاد قوس نیز باید نوک الکترود را با فشار بر روی سطح بکشد تا پوشش آن ناحیه نیز برداشته شده و قوس برقرار گردد. سازندگان الکترود پیشرفت قابل ملاحظه ای در توسعه سیستمهای ضد آب برای الکترودهای جوشکاری زیرآبی داشته اند. جزئیات و اطلاعات این سیستمها مختص سازندگان آنهاست، اما درهرحال نتیجه حاصل از مجموع تلاشهای این سازندگان، تولید نسل جدید از الکترودهای جوشکاری زیرآبی با قابلیت ایجاد جوش با کیفیت بالاتر بود. تعدادی از معروفترین این الکترودها در جدول شماره 1 آورده شده که برای جوشکاری در تمام وضعیتها کاربرد دارند. در صورت مناسب بودن دستورالعمل و تجهیزات، جوش حاصل از این الکترودها دارای ظاهری خوب و خواص مکانیکی مناسب خواهد بود.

جدول شماره 1- لیست تعدادی از معرفترین الکترودهای جوشکاری زیرآبی

UWWET1.JPG


در جوشکاری زیرآبی معمولاً از جریان DCEN استفاده میگردد که باعث افزایش طول عمر انبر الکترود میشود. البته این انتخاب جنبه اقتصادی دارد و ممکن است در مواردی استفاده از جریان DCEP جوش با کیفیت بالاتری را ایجاد نماید. درهر صورت بهترین حالت تنظیم جریان و ولتاژ استفاده از مقادیر پیشنهادی سازنده میباشد. جدول 2 جریان و ولتاژ پیشنهادی برای استفاده از الکترودهای معرفی شده در جدول یک را تا عمق 50 پایی زیر آب نشان میدهد.

جدول 2- جریان و ولتاژ پیشنهادی برای جوشکاری تا عمق 50 پایی

UWWET2.JPGم

منبع:http://fa.wikipedia.org

نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:26 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

خدمات دریای

خدمات دریایی و زیر اب توسط اکیپ حرفه ای

بهترین های ایران در کنار شما هستند

فیلمبرداری و عکسبرداری زیرآب از سد و سکوهای نفتی
بازدید فنی و کارشناسی و جستجو همراه با تهیه فیلم زیر آب بصورت

مونیتورینگ (زنده) و عکس و گزارش از سکوها / اسکله ها /کشتیها....

شرکت افتخار دارد پس از 23 سال کار و تلاش و کسب تجربه با انواع نمونه کار در غواصی و شرکت در اکثر پروژه های غواصی در آبهای کشور با برخورداری از کادر ورزیده و متخصص در ابعاد وسیع می تواند عملیات غواصی خود را تا عمق 60 متر بطور شبانه روزی برابر با استانداردهای قابل قبول بین المللی انجام دهد .

خدمات شرکت غواصی و خدمات دریایی

۱- متخصص مرمت و بازسازی سازه های دریایی .

۲- متخصص تعمیرکار بدنه و ضخامت سنجی بدنه شناور (U.T)

۳- غواص متخصص فیلمبرداری و عکسبرداری زیرآب از سد و سکوهای نفتی.. .

۴- غواص متخصص جوشکاری و برشکار زیرآب .

۵- غواص متخصص کنترل صدمات .

۶- غواص متخصص عملیات بازیابی و نجات (Salvage)

1- توانایی شرکت برای انجام عملیات غواصی ، ‌ سرویس و نگهداری سرویس و نگهداری اسکله های بنادر اصلی و تأسیسات زیرآبی و مرمت و بازسازی سازه های دریایی شامل :

مرمت و تعویض فندرهای چوبی و لاستیکی ـ بازدید و سرویس بویه ها ـ نصب آند به پایه های فلزی ـ خارج کردن اجسام غرق شده که در هنگام تخلیه و بارگیری در آب سقوط کرده است .

2- بازدید از کف حوضچه ها و کانالهای دریایی و از بین بردن موانع زیرآبی مزاحم عملیات دریانوردی مانند سخره ها و شناورهای فلزی مغروقه و خارج کردن آنها از زیر آب و آماده سازی و پاک سازی محل برای شروع عملیات لایروبی بوسیله شناورهای لایروب .

3- تعمیر و سرویس و نگهداری زیرآبی کشتی ها .

سرویس و نگهداری شامل :

الف ) بازدید زیرآبی و تهیه فیلم زیرآبی و عکس و گزارش از محل صدمه دیده شناورها .

ب ) مسدود کردن سوراخ ایجاد شده به روش (دبل پلیت و یا جوشکاری زیرآبی)

پ ) مسدود کردن سی چستهای کشتی از زیر آب به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل کشتی و تعویض پکینگ اطراف شفت .

ت ) بازدید فنی از زاویه سکان و بوشها و مفاصل ارتباطی سکان به بدنه کشتی .

ث ) بازدید فنی از پروانه و AFT – SEAL .

ح) نصب روپ گارد و آند بوسیله جوشکاری زیرآبی .

ج ) خزه زدایی و سندبلاست و رنگ آمیزی زیرآبی - اسکراب از کلیه سطوح زیرآبی و لایروبی .

4- فیلمبرداری زیرآبی .

فیلمبرداری ویدئویی زیرآبی و عکسبرداری و تهیه گزارش از بدنه کشتی ها ـ شناورها و سکوهای نفتی و اسکله ها .

5- نصب آند به بدنه شناور و سکوهای نفتی ـ اسکله ها به منظور حفاظت و جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدایی و همچنین جوشکاری زیرآبی برای مسدود کردن سوراخهای ایجاد شده در زیر بدنه کشتی ها .

6- برشکاری زیرآبی .

برای از بین بردن موانع زیرآبی مزاحم مانند بدنه شناورهای غرق شده و برای قطع کردن لوله ها و پایه اسکله های صدمه دیده و شکسته برشکاری زیرآبی انجام می شود .

7- تجسس و نجات شناورها و اجسام غرق شده .

8- بازدید زیرآبی از خطوط لوله های زیرآبی و جوشکاری آند بر روی آنها . ساختن سکوهای بتونی زیرآبی در محلی که زیر لوله در اثر جریان آب خالی شده است .

9- عملیات غواصی سدها ـ مرمت دیوارها ـ پاکسازی محل گیتها و جاگذاری گیتها ـ تعمیرات تونل سدها
نوشته شده توسط World Federation cmas در 19:23 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

دستگیری غواصان ایرانی از سوی امارات

دستگیری غواصان ایرانی از سوی امارات

۱۲ تن از غواص‌های ایرانی در آب‌های آزاد اطراف جزیره ابوموسی توسط نیروهای کشور امارات متحده دستگیر شده‌اند.
این خبر را یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام مسئول با اشاره به این‌که این افراد ۱۸مایل با جزیره ابوموسی و ۲۴ مایل با امارات فاصله داشته‌اند بازداشت آنها را کاملاً غیرقانونی دانست.

به گفته او" ظاهرا اواخر سال گذشته یک شناور که از دبی به سمت بندر دیلم بار حمل می‌کرده به علت طوفانی بودن هوا غرق شده است که این غواصان برای آزادسازی بار این شناور از ته دریا فعالیت‌هایی را صورت می‌دادند".

حسن نوری‌پور، مدیرعامل شرکت غواصی صدف سفید خارک با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران جزئیات خبر دستگیری این غواصان را به این خبرگزاری اعلام کرده‌است.


امارات متحده عربی این بخش از آب‌های بین‌المللی که موسوم به فلات قاره است را جزء محدوده خود می‌داند. به گفته حسن نوری‌پور سه‌شنبه هفته گذشته دو گشتی اماراتی و یک ناو کوچک این کشور با حضور در محل کار غواصان خواستن توضیحاتی از آن‌ها پس از تماس با مرکز فرماندهی خود به زور آن‌ها را به امارات منتقل کردند.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با ایسنا از پی‌گیری موضوع دستگیری این ۱۲ غواص ایرانی از طریق سفارت ایران در ابوظبی و سرکنسول‌گری ایران در دبی خبر داد.

مدیرعامل شرکت غواصی صدف سفید خارک از عملکرد وزارت امور خارجه در این خصوص و عدم ارایه ‌اطلاعات دقیق علی‌رغم نگرانی‌های خانواده‌های این غواصان انتقاد کرد.

نوشته شده توسط World Federation cmas در 18:35 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

جوشکاری زیراب


بیش از یك صد سال است كه قوس الكتریكی در جهان شناخته شده و بكار گرفته می شود . اما اولین جوشكاری زیر آب توسط نیروی دریایی بریتانیا انجام شد . در آن زمان یك كارخانه كشتی سازی برای آب بند كردن نشتی های موجود در پرچ های زیر كشتی كه در آب واقع شده بود از جوشكاری زیر آبی بهره گرفت . در كار های تولیدی كه در زیر آب انجام می پذیرد جوشكاری زیر آبی یك ابزار مهم و كلیدی به شمار می آید ...

در سال 1946 الكترودهای ضد آب و یژه ای توسط وان در و وبلجین (1) در هلند توسعه یافت . سازه های فرا ساحلی از قبیل دكل های حفاری چاه های نقت ، خطوط لوله و سكوهای ویژه ای كه در آب ها احداث می شوند ، در سالهای اخیر به طرز چشمگیری در حال افزایش اند . بعضی از این سازه ها نواقصی را در عناصر تشكیل دهنده اش و یا حوادث غیر مترقبه از قبیل طوفان تجربه خواهند كرد . در این میان هر گونه روش باز سازی و مرمت در این گونه ساه ها مستلزم استفاده از جوشكاری زیر آبی است .
جوشكاری زیر آبی را می توان در دو دسته طبقه بندی كرد :
1- جوشكاری مرطوب
2- جوشكاری خشك
در روش جوشكاری مرطوب ، عملیات جوشكاری در زیر آب اجرا شده و مستقیما ً با محیط مرطوب سرو كار دارد . در روش جوشكاری خشك ، یك اتاقك خشك در نزدیكی محلی كه می بایستی جوشكاری شود ایجاد شده و جوشكار كار خود را با قرار گرفتن در داخل اتاقك انجام می دهد .

جوشکاری زیر آب

جوشكاری مرطوب :

نام جوشكاری مرطوب حاكی از آن است كه این نوع جوشكاری در زیر آب صورت پذیرفته و مستقیما ً در تماس با محیط مرطوب قرار دارد . در این روش از جوشكاری از نوعی الكترود ویژه استفاده شده و جوشكاری به صورت دستی درست مانند همان جوشكاری كه در فضای بیرون آب انجام می شود ، صورت می گیرد . آزادی عملی كه جوشكار در حین جوشكاری در این روش دارد ، جوشكاری مرطوب را مؤثر تر و به روشی كارا و از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه كرده است . تأمین كننده نیروی جوشكاری روی سطح مستقر شده است و توسط كابل ها و شیلنگ ها به غواص یا جوشكار متصل می شود .
در جوشكاری مرطوب MMA (جوشكاری به روش دستی)(2) دو مشخصه زیر به كار گرفته می شود :
تأمین كننده نیرو : dc و قطبیت : منفی
اگر از جریان DC و قطب مثبت استفاده شود ، برقكافت روی داده و سبب خراشیدگی و از بین رفتن سریع اجزاء فلزی نگهدارنده الكترود می شود . برای جوشكاری مرطوب از جریان AC نیز به دلیل عدم امنیت كافی و وجود مشكلاتی كه در حفاظت از قوس در زیر آب وجود دارد ، استفاده نمی شود .
منبع تغذیه می بایستی یك دستگاه جریان مستقیم كه دارای رده بندی آمپر بین 300 تا 400 است ، باشد . دستگاه های جوشكاری ژنراتور موتور اغلب برای جوشكاری مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند.
پیكره دستگاه جوشكاری می بایستی در پایین ، زیر كشتی قرار داده شده باشد . مدار جوشكاری می بایستی شامل نوعی سوئیچ مثبت باشد كه معمولا ً از یك كلید تیغه ای استفاده می شود و از جوشكار غواص فرمان می گیرد . كلید تیغه ای در مدار الكترود می بایستی در تمام طول جوشكاری در برابر شكست مقاوم باشد و نیز از امنیت كافی برخوردار باشد . منبع تغذیه جوشكاری می بایستی در حین فرایند جوشكاری تنها به نگهدارنده الكترود وصل باشد . در این روش از جریان مستقیم همراه با الكترود منفی و نیز از نگهدارنده الكترود ویژه ای كه در برابر آب عایق است استفاده می شود . نگهدارنده های الكترود جوشكاری كه در زیر آب بكار گرفته می شوند از یك سر خمیده برای گرفتن الكترود و نگه داشتن آن در خود بهره می برند و ظرفیت پذیرش دو نوع الكترود رادارد .
نوع الكترودی كه به كار گرفته می شود بر طبق استاندارد AWS (انجمن جوشكاری آمریكا) (3) در طبقه بندی E6013 قرار گرفته است این الكترود ها می بایستی ضد آب باشند و تمامی اتصالات نیز باید طوری عایق بندی شده باشد كه آب نتواند با قسمت های فلزی كوچكترین تماسی داشته باشد. اگر عایق بندی شكستگی داشته باشد و یا قسمتی از آن ترك داشته باشد ، آنگاه آب می تواند به فلز رسانا تماس پیدا كرده ، موجب ایجاد نقص و در نهایت كار نكردن قوس شود . به علاوه اینكه ممكن است خوردگی سریع مس در قسمتی كه عایق ترك خورده است ، ایجاد شود .

جوشكاری بیش فشار (4) (جوشكاری خشك) :

جوشكاری بیش فشار در اتاقك های پلمپ شده در اطراف سازه یا قطعه ای كه می خواهد جوشكاری شود ، استفاده می شود . این اتاقك در یك فشار معمولی پر از آب می شود (كه معمولا ً از هلیوم حاوی نیم بار (5) اكسیژن است ) . این جایگاه روی خطوط لوله قرار گرفته و با هوایی مخلوط از هلیوم و اكسیژن كه قابل تنفس باشد پرذ شده و در فشاری كه جوشكاری آنجا صورت می گیرد و یا فشاری بیشتر از آن اجرا می شود . در این روش در اتصالات جوش بسیار با كیفیتی ایجاد می شود به طوری كه با اشعه ایكس و جوشكاری قوس گاز تنكستن در این قسمت به كار گرفته خواهد شد . محوطه زیر جایگاه در معرض آب قرار دارد . بنابر این جوشكاری در محل خشكی صورت گرفته ولی در فشار هیدرواستاتیكی آب دریا كه در محیط مجاور آن قرار دارد ، انجام می گیرد .

خطرات بغرنج :

برای غواص یا جوشكار خطر شوك الكتریكی وجود خواهد داشت . اقدامات احتیاطی كه انجام شده اند عبارتند از عایق بندی مناسب و در حد كافی تجهیزات جوشكاری ، بسته شدن منبع الكتریسیته درست زمانی كه قوس به پایان می رسد و نیز محدود كردن ولتاژ جوشكاری قوس فلزی دستی در مدار باز دستگاه جوشكاری ، خطر دیگر تولید شدن هیدروژن و اكسیژن در جوشكاری مرطوب توسط قوس است .
اقدام های احتیاطی می بایستی در مورد بلند كردن كپسول های گاز نیز رعایت شود . به این دلیل كه آنها به صورتی بالقوه توانایی زیادی برای منفجر شدن دارند. خطر بعدی ای كه سلامت یا جان جوشكار را تهدید می كند نیتروژنی ایست كه در فشار زیاد در معرض هوا قرار گرفته و می تواند به وی آسیب برساند . اقدامات احتیاطی شامل فراهم آوری یك منبع گاز یا هوای اضطراری می شود كه در كنار غواص قرار گرفته است و نیز اتاقك فشار زدایی برای جلوگیری از خفگی توسط نیتروژن كه بعد از اشباع شدن روی سطح پخش می شود .
در سازه هایی كه از جوشكاری مرطوب زیر آب استفاده می كنند ، بازرسی بعد از جوشكاری ممكن است بسیار مشكل تر از جوشكاری هایی باشد كه در محیط بیرون و در معرض هوا انجام می پذیرد . اطمینان از بی نقص بودن چنین جوشكاری هایی به مراتب اهمیت بیشتری پیدا كرده و در واقع احتمال اینكه عیب و كاستی ناشناخته ای پدیدار شود ، وجود دارد .

مزایای جوشكاری خشك :

1- ایمنی غواص – جوشكاری در یك اتاقك صورت گرفته كه موجب مصون ماندن جوشكار از جریانات اقیانوسی و یا احتمالا ً موجودات دریایی می شود . این جایگاه خشك و گرم از روشنایی مطلوبی برخوردار بوده و از سیستم كنترل محیط خاصی نیز بهره می گیرد (ESC) (6)
2- كیفیت خوب جوش – این روش توانایی ایجاد جوش هایی را دارد كه حتی می توان آن را با جوش های موجود در فضای باز و در مجاورت هوا مقایسه كرد . دلیل این امر اینست كه دیگر آبی وجود ندارد كه بخواهد جوش را خاموش و یا قطع كند و نیز اینكه میزان هیدروژن تولیدی آن خیلی كمتر از جوشكاری های مرطوب است .
3- كنترل سطح- آماده سازی اتصال ، همترازی لوله ، بررسی تست غیر مخرب (NDT) (7) و غیره به صورت عینی كنترل و تنظیم می شوند .
4- تست غیر مخرب (NDT ) – تست غیر مخرب برای محیط خشك جایگاه تسهیل شده است .

معایب جوشكاری خشك :

1- اتاقك یا جایگاه جوشكاری تجهیزات پیچیده و خدمات پشتیبانی زیادی را مستلزم می داند و خود اتاقك به طرز غیر متعارفی پیچیده است .
2- هزینه و ارزش مالی این اتاقك به صورت قابل ملاحظه ای بالا بوده و بسته به عمق محل كار هزینه آن افزایش می یابد . عمق محل جوشكاری در كار تأثیر می گذارد ، به طوری كه در اعماق بیشتر جمع كردن قوس و استفاده از ولتاژهای بالاتر و متناسب با آن لازم و ضروری می باشد . انجام یك كار جوشكاری بدین شكل هزینه ای بالغ بر 80000 دلار دارد . و نیز گاهی اوقات نمی توان از یك اتاقك برای چند كار مختلف استفاده كرد ، كه البته این مشكل بستگی به نوع كارها و میزان تفاوت آنها دارد .

مزایای جوشكاری مرطوب :

جوشكاری مرطوب كه درزیر آب به صورت دستی صورت می گیرد ، در مرمت و بازسازی سازه های فراساحلی در سالهای اخیر به سرعت در حال رشد و گسترش است . از جمله فواید جوشكاری مرطوب می توان به موارد زیر اشاره كرد :
1- چند كاره بودن و داشتن هزینه كمتر در جوشكاری مرطوب باعث شده كه میل و اشتیاق بیشتری به این روش وجود داشته باشد .
2- برخورداری از سرعت مناسب در هنگام اجرای طرح از دیگر مزایای این روش است .
3- در مقایسه با جوشكاری خشك هزینه كمتری دارد .
4- در این روش جوشكار می تواند به قسمت هایی از سازه های فراساحلی دسترسی داشته باشد كه با استقاده از روش های دیگر قابل جوشكاری نیست .
5- احتیاج به هیچ نوع محصور سازی نبوده و بنابر این زمانی نیز برای آن تلف نخواهد شد و تجهیزات و دستگاه های استاندارد مرسوم به آسانی قابل استفاده است . وسایل زیادی هم برای انجام یك كار جوشكاری مورد نیاز نیست.

معایب جوشكاری مرطوب :

اگر چه جوشكاری مرطوب كاربرد گسترده ای پیدا كرده است ولی همچنان از وجود نواقصی رنج می برد ، از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد :

آبدیدگی سریع فلز جوشكاری :

دلیل این آبدیدگی آبی است كه در اطراف آن وجود دارد . اگر چه آبدیدگی نیروی تنش پذیری را در جوشكاری افزایش می دهد ولی میزان كش پذیری و مؤثر بودن جوش را كاهش داده ، سختی و روزن داری آن را بالا می برد .
تولید زیاد هیدروژن :

حجم بسیار زیادی از هیدروژن در منطقه جوشكاری ایجاد می شود كه بر اثر تفكیك بخار آب در منطقه قوس به وجود آمده است .هیدروزن موجود در محیط تحت تأثیر گرما( (HAZ(8)در فلز جوشكاری حل می شود كه باعث ایجاد ترك و شكاف های میكروسكوپیك می شود .
3- از دیگر معایب آن دید پذیری كم است . گاهی اوقات جوشكار نمی تواند به درستی منطقه مورد نظر را جوش بدهد .

نحوه عملكرد جوشكاری مرطوب :


پروسه ی جوشكاری مرطوب در زیر آب طی مراحل زیر صورت می پذیرد :

قطعه كاری كه قرار است جوش داده شود به یك طرف مدار الكتریكی متصل بوده و الكترود فلزی در طرف دیگر مدار . این دو قسمت از مدار ( الكترود و قطعه كار ) كمی به یكدیگر نزدیك شده ولی بعد از مدتی از یكدیگر فاصله می گیرند . در حین نزدیك شدن الكترود به قطعه كار ، جریان الكتریكی وارد شكاف شده و باعث ایجاد یك جرقه الكتریكی پایستار می شود (قوس ) و باعث ذوب شدن فلز در آن ناحیه و شكل گرفتن حوضچه جوش می شود . در این زمان ، نوك الكترود ذوب شده و ذره های كوچك فلز در حوضچه مذاب جمع می شود . در طول این عمل جریان مذابی نوك الكترود را پوشش داده و روكش گاز محافظ را ایجاد می كند ، كه موجب استحكام بخشیدن به قوس شده و همان طور كه گفته شد از جریان فلز مذاب محافظت می كند . قوس در یك منطقه حفره مانند ذوب می شود و جوش را پدیدار می سازد .

پیشرفت های حاصل در زمینه جوشكاری در ایران :

مدت های مدیدی جوشكاری مرطوب به عنوان یك تكنیك جوشكاری ، در زیر آب مورد استفاده قرار می گرفته و هنوز هم این روش مرسوم است . اخیرا ً با پیشرفت هایی كه در زمینه ساخت سازه های فراساحلی صورت گرفته ، اهمیت جوشكاری زیر آبی را به طرز پیش بینی نشده ای بالا برده است . این امر منجر به توسعه یافتن روش های جوشكاری دیگری از قبیل : جوشكاری سایشی (9) ، جوشكاری انفجاری (10) و جوشكاری عمودی (11) شده است كه هم اكنون مطالب قابل قبول و كافی در این زمینه برای ارائه وجود ندارد .

گستره ی پیشرفت های آینده :

جوشكاری قوس فلزی دستی مرطوب همچنان برای نوسازی و احیاء سازه های زیر آبی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما كیفیت آن كافی نبوده و مستع شكست هیدروژنی می باشد . ازاین رو جوشكاری های بیش فشار خشك كیفیت بهتری نسبت به جوشكاری های مرطوب دارند . امروزه گرایش و رویه میل به سوی اتوماسیون دارد . THOR-1(12) یا ربات تحت كنترل مدار بیش فشار كه از گاز بی اثر تنگستن استفاده می كند ، توسعه بخشیده شد تا در جاهایی كه غواص عملیات لوله كشی و نصب خط لوله را انجام می دهد ، بقیه پروسه كار را به عهده گیرد .
ویرایش و تلخیص:آکاایران

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:47 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

daiving

Surface supplied commercial diving equipment on display at a trade show

An alternative to self contained breathing systems is to supply breathing gases from the surface. An umbilical hose, or hoses, from the surface provides gas, communications and a safety line, with options for a hot water hose for heating, a video cable and gas reclaim line. The diver may be deployed directly, often from a diving support vessel or indirectly via a diving bell. Surface-supplied divers almost always wear diving helmets or full face diving masks. The bottom mix can be air or mixed gas, the decompression mix nitrox or pure oxygen at 6m.[2] Decompression procedures include in-water decompression or surface decompression in a deck chamber.

A wet bell with a gas filled dome provides more comfort and control than a stage and allows for longer time in water. Wet bells are used for air and mixed gas, and divers can decompress on oxygen at 12 m.[2]

Small closed bell systems have been designed that can be easily mobilized, and include a two-man bell, a handling frame and a chamber for decompression after transfer under pressure (TUP). Divers can breathe air or mixed gas at the bottom but are usually recovered in the chamber filled with air. They decompress on oxygen supplied through built in breathing systems (BIBS) towards the end of the decompression. Small bell systems support bounce diving down to 120 m and for bottom times up to 2 hours.[2]

An alternative to scuba diving, called "SNUBA" or "hooka" diving, has the diver supplied via an umbilical from a small cylinder or compressor on the surface. It is popular for light work such as hull cleaning, and also as a tourist activity for those who are not scuba-certified.

[

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:25 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

اموزش غواصی cmas

آموزش غواصی تحت استاندارد CMAS،آموزش عکاسی زیر آب
آموزش غواصی تحت استاندارد CMAS،آموزش عکاسی زیر آب. تحت نظارت غواصان حرفه ای

 
موقعیت : پیروزی
آدرس : سی متری نیرو هوایی مسیل منوچهری انتهای پارک پیروزی مجموعه ورزشی شهید وصالی
کد آگهی : 1103
تعداد بازدید :    83
-->


.

1) آموزش غواصی یک تا سه ستاره تحت استاندارد فدراسیون جهانیCMAS با اعطای مدرک بین المللی از فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران2) آموزش حرفه ای عکاسی زیر آب تحت استاندارد فدراسیون جهانی CMAS و EUIFA با اعطای مدرک بین المللی از فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا3) آموزش غواصی در شب و غواصی اشیای گمشده تحت استاندارد فدراسیون جهانی غواصی CMASزیر نظر اساتید برجسته فدراسیون نجات غریق و غواصی ، استاد اسمعیل گلرخ عربانی و سیامک درخشان آشنایی با اساتید:استاد سیامک درخشان:- مدرس سه ستاره از فدراسیون جهانی CMAS - مدرس عکاسی حرفه ای زیر آب از فدراسیون جهانیCMAS و EUIFA - مقام سوم در مسابقات جهانی ترکیه در سال 2011 در قسمت باستان شناسی- عضو کمیته غواصی فدراسیون نجات غریق و غواصی- داور اولین دوره ی مسابقات عکاسی زیر آب چابهار 1389استاد اسمعیل گلرخ عربانی:- مدرس دو ستاره از فدراسیون جهانی CMAS - مدرس عکاسی حرفه ای زیر آب از فدراسیون جهانیCMAS و EUIFA- مقام سوم در مسابقات جهانی ترکیه در سال 2011 در قسمت باستان شناسی- نفر اول در مسابقات عکاسی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 1386- نفر سوم در مسابقات عکاسی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 1384-محمود ترکان رکورددارترین غواصی درعمق ۱۱۴نظارت برکلاسهای اموزشی یک ستاره تا دوستاره

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:21 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

حادثه دریای خلیج فارس

جزئيات جديد حادثه دريايي خليج فارس

گروه نفت وانرژي -رئيس تعميرات زير آب شركت نفت فلات قاره ايران مي‌گويد: براي بيرون آوردن اجساد كشته شدگان احتمالي حادثه كشتي كوشا از اتاقي كه در آن محبوس بودند ابزار برش فولادي به زير آب منتقل شده است.
ناصر ناصري‌نيا افزود: پس از اطلاع از حادثه غرق شدن كشتي كوشا، در 11 مايلي عسلويه، عمليات فلات قاره در سكوي رشادت متوقف و دو فروند كشتي از اين سكو در فاصله 85 مايلي به محل حادثه اعزام شدند. از اين دو فروند كشتي، يك فروند آن كشتي بسيار مجهز D-Providenceكه يك كشتي DP2 (بدون نياز به لنگر اندازي) و حاوي غواصان عمق زياد است به محل حادثهاعزام گرديد. در مجموع افراد اعزام شده براي امدادرساني توسط شركت نفت فلات قاره ايران بيش از 50 نفر هستند كه از اين تعداد دو گروه غواص عمق زياد نيز حضور دارند. وي كه از غواصان قديمي و باتجربه شركت نفت فلات قاره است افزود: به محض رسيدن به محل حادثه عمليات امداد و نجات با سرعت زياد آغاز شد و تيم‌هاي غواصي شروع به فعاليت نمودند. دراين خصوص در ابتدا با توجه به مفقود بودن كشتي، يك فروند كشتي پيشرفته براي جستجوي كشتي نيز به محل حادثه اعزام گرديد كه با توجه به پيدا شدن كشتي، برگردانده شد.ناصري نيا افزود: عمليات جستجو بر محور پيدا كردن 13 نفر مفقود شده اين حادثه پي‌ريزي شد و بر اين اساس غواصان اين شركت به سراغ اتاق فشار رفته و علائمي را به سمت آن ارسال كردند كه متأسفانه هيچ علامتي از سوي 6 نفر افراد داخل اتاق فشار ارسال نگرديد. همچنين بخش‌هاي مختلف اين كشتي توسط غواصان براي پيدا كردن 7 نفر ديگر مفقود شده در حال جستجو است.وي افزود: متأسفانه درب اتاق فشار از داخل قفل شده و ورود به آن غير ممكن است و به همين دليل ابزار برش زير آب به محل برده شده و عمليات برش آن براي بيرون آوردن اجساد كشته شدگان احتمالي آغاز شده است. وي با بيان اينكه، عمليات جستجو تا زماني كه افراد مفقود شده پيدا شوند، ادامه خواهد يافت، گفت: شركت نفت فلات قاره ايران، محوريت عمليات امداد، نجات و جستجو را در اين حادثه بر عهده دارد و پرسنل اين شركت تمام تلاش و توان خود را براي امدادرساني و پيدا شدن آخرين فرد مفقود شده در اين حادثه به كار خواهند بست.ناصر ناصري‌نيا درباره چگونگي وقوع اين حادثه گفت: در ساعت 19 پنج شنبه 28 مهر‌ماه يك فروند كشتي عملياتي به نام كوشا در 11 مايلي عسلويه به دليل طوفاني بودن دريا غرق مي‌شود. متأسفانه سرعت وقوع اين حادثه به حدي زياد بوده كه فرصت هرگونه واكنش را از پرسنل كشتي گرفته است و در مدت 4 دقيقه كشتي به كلي غرق مي‌شود. وي افزود: مأموريت اين كشتي كيسه‌گذاري زير خطوط تازه تأسيس فاز 12 پارس جنوبي بوده است. ناخداي كشتي 5/3 ساعت قبل از رسيدن طوفان از وقوع آن خبردار مي‌شود و به سمت عسلويه حركت مي‌كند كه متأسفانه گرفتار طوفان مي‌شود.در اين ميان امواج با ارتفاع 12 فوت به پهلوي كشتي برخورد مي‌كند و باعث جدا شدن و حركت بانك اكسيژن به سمت پاشنه كشتي مي‌گردد. از سوي ديگر مقدار زيادي سيمان در پاشنه كشتي وجود داشته كه در مجموع با اضافه شدن بانك اكسيژن و ورود آب به قسمت موتور، تعادل كشتي به هم خورده و كشتي به صورت عمودي در آب فرو مي‌رود. وي در ادامه گفت: متأسفانه تمام اين اتفاقات در مدت زمان بسيار كوتاهي رخ داده و به همين دليل پرسنل كشتي غافل‌گير شده‌اند. درهمين رابطه مدير عامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي پارس گفت: عمليات نجات افراد باقي مانده از شناور كوشا يك همچنان ادامه دارد و تاكيد مي‌كنم تاكنون كشته شدن اين افراد مورد تاييد قرار نگرفته و احتمال زنده بودن آنها وجود دارد. سيد پيروز موسوي’ در گفتگوبا ايرنا اظهار داشت: هم اكنون غواصان در تلاش هستند تا مخزن فشار گاز شناور كوشا يك را از اعماق آب به سطح آب منتقل كنند تا 13 نفر باقي مانده از سرنشينان شناور را نجات دهند. وي افزود: از اين 13 نفر پنج نفر ايراني بوده و هشت نفر نيز شامل هفت هندي و يك اوكرايني هستند. موسوي تاكيد كرد: تا حدود يك ساعت ديگر از سرنوشت اين افراد اطلاع قطعي بدست خواهد آمد. يادآور مي‌شود شناور تداركاتي كوشا عصر روز پنجشنبه (28 مهرماه) با 73 سرنشين از سكوهاي نفتي در خليج فارس به طرف بندر عسلويه در حركت بود كه در 15 مايلي اين بندر براثر بارگيري بيش از ظرفيت غرق شد و تاكنون 60 نفر از سرنشينان اين شناور نجات يافته اند. اين شناور در اجاره شركت مهندسي و توسعه ساخت تاسيسات دريايي ايران بوده و در كارهاي تكميلي عمليات لوله گذاري فاز 12 پارس جنوبي بكار گرفته شده بود. مسئول پدافند غيرعامل و مديريت بحران منطقه ويژه پارس از پيدا شدن شناور کوشا 1 در عمق 72 متري خليج فارس و همچنين دسترسي غواصان ايراني به اتاقک فشار اين شناور خبر داد. سيد پيروز موسوي همچنين ضمن اعلام اين خبر گفت: (جمعه شب) لاشه شناور غرق شده”کوشا يک” توسط غواصان ايراني با استفاده از يک مخزن کروي در عمق 72 متري خليج فارس پيدا شد و غواصان توانستند عليرغم تاريکي شب و طوفاني بودن دريا به اتاقک فشار اين شناور دسترسي پيدا کنند ولي متاسفانه اين اتاقک صدمه ديده و تقريباً سه چهارم آن پر از آب بود.وي ادامه داد گروه غواصي ضرباتي را به اتاقک يادشده وارد نمودند ولي متاسفانه شش نفر محبوس شده در اين اتاقک هيچ واکنشي از خود نشان ندادند. بنابراين با توجه به اين وضعيت اميدها به زنده بودن آنها کمرنگ شده است. موسوي افزود: طراحي اتاقک هاي فشار شناور به گونه اي است که در صورت جدا شدن از شناور بر روي آب معلق مي‌شود ولي با توجه به غرق شدن شناور کوشا يک اين اتاقک نيز صدمه ديده و به دليل سنگيني ناشي از نفوذ آب بايد با ابزار و ادوات لازم از شناور جداشده و از بستر دريا بيرون کشيده شود.مدير عامل منطقه ويژه پارس در ادامه تاکيد کرد: فعاليت شناورهاي تجسس براي يافتن ديگر سرنشينان مفقود شده با استفاده از سامانه” ارسال امواج صوتي” در حال انجام است.پنج فروند شناور و بالگرد مجهز به سامانه هاي ديد در شب در موقعيت غرق شدن شناور”کوشا يک” عمليات جستجوي خود را براي يافتن 13 سرنشين مفقود شده انجام مي‌دهند.
اسکان خانواده مفقودين در منطقه ويژه پارس
جمعي از خانواده هاي سرنشنيان ايراني مفقود شده شناور”کوشا 1” که به منظور اطلاع از وضعيت سلامت فرزندان خود به عسلويه سفر کرده اند، شب گذشته (جمعه شب) در محل « مهمانسراي سيراف» سازمان منطقه ويژه پارس اسکان داده شدند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني منطقه ويژه پارس، فرمانده عمليات HSE، پدافند غيرعامل و مديريت بحران منطقه ويژه پارس با بيان اين مطلب افزود: گروهي از کارکنان پشتيباني و تشريفات سازمان منطقه ويژه، مامور رسيدگي ويژه به اسکان مطلوب از خانواده سرنشينان مفقود شده شناور کوشا يک در محل مهمانسراي سيراف اين سازمان شده اند. وي تصريح کرد: پنج دستگاه خودرو و سه دستگاه ميني بوس سازمان منطقه ويژه پارس نيز جهت انتقال و جابجايي خانواده سرنشينان مفقود شده اختصاص يافته است. شناور (SupplyBoat) «کوشا يک» متعلق به شرکت خصوصي دريا کوش، پس از پايان عمليات «تامين تکيه گاه لوله هاي گازي فاز 12 پارس جنوبي در بستر دريا » عصر پنجشنبه (28 مهر) با 73 سرنشين از به طرف بندرعسلويه در حرکت بود که دچار حادثه شد؛ تاکنون 60 نفر از سرنشينان آن نجات يافته اند.

نوشته شده توسط World Federation cmas در 17:12 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

اعماق

 • اعماقاقیانوس, اعماق دریا, تصاویری از اقیانوس, دریا, سفره ماهی, عکس از سواحل اقیانوس, عکس هایی از اعماق ...

  عکساز سواحل اقیانوس, عکس هایی از اعماق اقیانوس ها, نهنگ عکس ها در حال لود شدن میباشند… ...

  عکسهایی از اعماق اقیانوس ها, نهنگ عکس ها در حال لود شدن میباشند… شکیبا باشید! در صورتی که ...

  عکسها در حال لود شدن میباشند… شکیبا باشید! در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد ...

  عکسها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را بزنید. . عکس از ته ...

  عکساز ته دریا عکس وال عکس سفره ماهی ماهی ناشناخته نهنگ سفره ماهی زیباترین ماهی ها عکس از سواحل اقیانوس زیباترین تصاویر از زیر دریا تصاویری ...

  عکسوال عکس سفره ماهی ماهی ناشناخته نهنگ سفره ماهی زیباترین ماهی ها عکس از سواحل اقیانوس زیباترین تصاویر از زیر دریا تصاویری از اقیانوس عکس غ� ...

  عکسسفره ماهی ماهی ناشناخته نهنگ سفره ماهی زیباترین ماهی ها عکس از سواحل اقیانوس زیباترین تصاویر از زیر دریا تصاویری از اقیانوس عکس غواص غواص ...

  عکساز سواحل اقیانوس زیباترین تصاویر از زیر دریا تصاویری از اقیانوس عکس غواص غواصی گردآوری : گالری عکسفا ...

  عکساز سواحل اقیانوس, عکس هایی از اعماق اقیانوس ها, نهنگ عکس ها در حال لود شدن میباشند… ...

  غواص غواصی گردآوری: گالری عکسفا ...

  غواصی گردآوری: گالری عکسفا ...

  عکسفا ...

 • نوشته شده توسط World Federation cmas در 15:52 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  سفره ماهی

  غواصی

  عکس های جالب و دیدنی از اعماق اقیانوس ها

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 15:50 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  زیباترین عکس زیراب توسط غواصان ایرانی

  عکس هایی از دنیای زیر آب (فوق العاده …) Nanjoon.Com
  نوشته شده توسط World Federation cmas در 15:46 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  دوره غواصی

  • دوره مدرسي غواصي در قشم پايان يافت

   دوره مدرسي غواصي در قشم پايان يافت .

   دوره مدرسي غواصي كشور در مدرسه غواصی قشم با تاكيد بهروز اسفندياري قايم مقام فدراسيون نجات غريق و غواصي كشور به مربیگری مدرس ارشد فدراسیون نجات غریق و غواصی کشور ، علی اکبر حاجی محمدی برگزار شد.
   برگزاري دوره مدرسي غواصي توسط مدرسين ايراني با شركت 13 شركت كننده شامل 12 شركت كننده در دوره مدرسي يك ستاره و يك شركت كننده در دوره مدرسي دو ستاره انجام شد.
   با پايان يافتن اين دوره آموزش مدرسي غواصي و ارايه گواهينامه معتبر فدراسيون به قبول شدگان، اين افراد از اين پس مي توانند به عنوان مدرس غواصي در امر آموزش، امتحان و صدور مدرك بين المللي فعاليت نمايند.
   چهار تن از شركت كنندگان در اين دوره از دوره مدرسي غواصي از پرسنل آتش نشاني استان هرمزگان بودند.

   دوره مدرسي غواصي در جزيره قشم از 16 اسفند ماه 89 در مدرسه غواصي قشم آغاز و پيش ازظهر روز پنج شنبه 27 اسفندماه طي آييني با اهداء گواهي پايان دوره به اتمام رسيد.

  • برگزاری دوره مدرسی غواصی یک و دوستاره در مدرسه غواصی قشم

   سومین دوره آموزشی مدرّسی غواصی یک و دو ستاره بین المللی CMAS ، زیر نظر فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران، از تاریخ 17/12/89 در مدرسه غواصی قشم برگزار و تا 27/12/89 ادامه خواهد داشت. مربیگری این دوره بر عهده استاد علی اکبر حاجی محمدی، مدرس بین المللی سه ستاره غواصی می باشد.

  • برگزاری دوره پیش مدرسی غواصی در مدرسه غواصی قشم

   دوره پیش مُدرسی غواصی 1 ستاره CMAS در مدرسه غواصی قشم برگزار شد.

   این دوره با تعداد 13 نفر، از تاریخ 25 بهمن تا 1 اسفند 89 به مدت 7 روز و با مربیگری استاد علی اکبر حاجی محمدی، مدرس بین المللی سه ستاره CMAS برگزار شد.

   لازم به ذکر است افراد پس از گذراندن این دوره برای شرکت در کلاس های مدرّسی غواصی 1 ستاره CMAS آماده خواهند شد.

   مکان برگزاری کلاس مُدرسی غواصی نیز در مدرسه غواصی قشم می باشد.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:38 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  تاریخچه غواصی

  تاریخچه غواصی

  فهرست مطالب

  عنوان صفحه

  1- پيشرفتهاي اوليه

  2- موفقيتهاي اوليه

  3- غواصي عمق زياد

  4- درد نهاني ( باطني )

  5- ساير كشفيات فيزيولوژيكي

  6- لباسهاي زرهي غواصي

  7- توسعه دستگاه غواصي مستقل

  8- سيستم غواصي عمق زياد

  9- غواصي اشباع

  تاريخچه غواصي

  ريشه اصلي آشنايي با غواصي در نياز و اشتياق بشر به رهبري نظامي ،انجام خدمات زير آبي ،تجارت زير آبي ،گسترش دروازه هاي دانش از طريق جستجو و كشف نهفته است . هيچكس به درستي نمي داند چه وقت بشر پي برد كه مي تواند با حبس نفس درسينه براي مدتي زير آب باقي بماند ولي زماني كه غواصي به عنوان يك حرفه مورد استفاده قرار گرفت به بيش از 5000سال پيش باز مي گردد.

  فعاليت غواصان اوليه به صيد موادي چون غذا،اسفنج،مرجان، و مرواريد كه بيشترارزش تجارتي داشته است در آبهاي كم عمق (كمتر از 10پا) محدود بوده است ، هرودت مورخ يوناني در يكي از داستانهاي خود كه در تاريخ ثبت گرديده است داستان غواصي به نام سيليس (Scyllis) را بازگو مي كند كه در قرن پنجم قبل از ميلاد مسيح براي خشايار شاه ، پادشاه ايران ، جهت كشف و جمع آوري گنجهاي غرق شده كار ميكرد . غواصان اوليه در زمينه هاي عمليات نظامي نيز فعاليت داشته و مأموريت اصلي آنها بريدن لنگر كشتيهاي دشمن بمنظور رها سازي آنها بر سطح آب ،سوراخ كردن كف كشتي دشمن و ايجاد موانع دفاعي در بندرگاههاي خود، و تخريب موانع دفاعي دشمن بوده است .

  سوابق تاريخي موجود حاكي از آنست كه الكساندر كبير در لنگرگاه شهر تاير (TYRE) (لبنان كنوني ) كه در سال 322 قبل از ميلاد در محاصره او قرار گرفت به همراه تني چند از غواصان خود ، بمنظور نظارت بر عملكرد آنان در تخريب موانع زير آبي ايجاد شده توسط دشمن ، به زير آب غوص نمود .

  بتدريج صنعت خدمات زير آبي توسط غواصان اوليه در بنادر و سواحل درياي مديترانه شرقي شكل گرفت . اين فعاليت تا يك قرن قبل از ميلاد مسيح در برخي از نواحي بندري ، آنچنان خوب و مناسب سازماندهي شده بود كه ميزان نرخ دستمزد غواصان نيز مشخص گرديده بود.

  در اين نرخ گذاري اين حقيقت پذيرفته شده بود كه هر چه عمق عمليات افزايش يابد ،فعاليت و خطرات ناشي از كار نيز افزايش خواهد يافت و بر همين اساس غواصان مي توانستند پس از جستجو و استخراج اشياء غرق شده در عمق 24 پايي، 2/1 و در عمق 12 پائي 3/1 و در عمق 3 پائي،10/1 آنانرا مطالبه نمايند.

  فنون و تكنيكهاي غواصان اوليه در بعضي از نقاط دنيا هنوز هم مورد استفاده قرار مي گيرد .

  غواصاني كه در زير آب مي بايست نفس خود را حبس كنند از بچگي آموزش مي ديدند و گنجايش ششها ،نيرو و جرأتشان به طرزي استثنايي افزايش مي يافت. اين غواصان براي رفتن به زير آب ششهاي خود را از هوا پر مي كردند سپس براي سهولت سقوط به زير آب يك سنگ مسطح يا وزنه ديگري به خود مي بستند . استفاده از سنگ مسطح به اين دليل بوده است كه غواص مي توانست با كمك اين سنگ مسير معيني را بطرف يك ناحيه مشخص در پيش گيرد.

  غواصان در هنگام پايين رفتن به زير آب ، طنابي را به دور كمر خود مي بستند تا محافظ بتواند با كمك آن طناب ، آنانرا با سنگ و محموله اي كه بهمراه داشتند به سطح آب بكشد . مدت غوص اين غواصان معمولاٌ بين 1 تا 2 دقيقه بود و اين مدت غوص ، زماني است كه يك انسان بطور متوسط مي تواند نفس خود را در سطح آب (خشكي ) در سينه نگهدارد .

  1- پيشرفتهاي اوليه

  بديهي ترين و اساسي ترين روش براي افزايش توانايي ماندن يك غواص در زير آب ،امكان وجود يك ذخيره هوائي مي باشد كه نخستين كوششها در اين مورد استفاده از ني هاي توخالي و لوله هايي بود كه سرشان از سطح آب بيرون مي ماند و كسيكه در زير آب از اين وسايل استفاده مي كرد ، گرچه نمي توانست كارمورد نظرش را بخوبي انجام دهد ولي مدت زمان زيادي قادر به ماندن در زير آب بود .

  اين طرح مربوط به سال 1511 ميباشد و در آن يك غواص را

  در حاليكه سرش در يك كيسه چرمي قرار دارد نشان ميدهد

  بطور اساسي اين لوله هاي تنفسي بعنوان تكنيكي درعمليات نظامي و در مكانهايي كه ميخواستند به طور پوشيده وپنهاني درآب به دشمن نزديك شوند مورداستفاده قرار مي گرفت .

  مرداني كه از اين لوله ها استفاده مي كردند بيشتر از اينكه غواص باشند سربازاني بودند كه از آب به عنوان يك پوشش براي مأموريت خود استفاده مي كردند .

  كتيبه عاشوري ( 900 سال قبل از ميلاد مسيح )

  عملاً غير ممكن است كه شخصي بتواند حتي در عمق 30 سانتي بطور طبيعي با يك لوله تنفس نمايد . چون وزن آب در اين عمق نيروئي برابر با 90 كيلوگرم بر سينه غواص وارد مي سازد و اين نيرو بطور دائم به نسبت عمق افزايش يافته و مهمترين عامل در غواصي مي باشد .

  هر گونه عمليات موفقيت آميز بستگي به اين اصل دارد كه بتوان فشارآب را از بين برد و يا بر آن پيروز شد .

  براي از بين بردن اين فشار ، وسائل تخيلي فراواني در طول تاريخ بوسيله بعضي از نوابغ بزرگ زمان طراحي شده اما متاسفانه از آنجا كه مسئله فشار آب بطور كامل درك نشده بود اين طرحها عملا قابل اجرا نبوده است . يك سري از اين طرحها بر مبناي اين اصل كه غواص يك كيسه تنفسي را با خود حمل كند استوار بوده است .

  2- موفقيتهاي اوليه

  در خلال سالهاي 1500 تا1800 ميلادي تنها يك وسيله اختراع، تكميل و مورد استفاده قرار گرفت . اين وسيله را زنگ غواصي (Diving bell) ناميدند كه به غواصان اجازه مي داد تا ساعتها در زير آب بمانند .

  اين وسيله از لحاظ ظاهري مانند زنگي است كه ته آن باز و به شكل يك محفظه وسيع و قوي مي باشد .

  زنگ غواصي داراي وزن زيادي بوده بطوريكه به حالت عمودي به داخل آب فرو مي رفت و بقدر كافي هوا را براي يك غواص كه بتواند چندين ساعت در زيرآب بماند در خود نگه داري ميكرد .

  اصول كار زنگ غواصي را مي توان بطور ساده در فرو كردن يك ليوان وارونه به داخل آب تشبيه كرد .

  هواي جزئي داخل ليوان بوسيله آب و نيروي هوا فشرده مي شود و فشار آن با فشار آب برابر مي گردد . بدين طريق ذخيره اي از هوا در داخل ليوان يا زنگ غواصي باقي مي ماند . زنگهاي غواصي بوسيله يك كابل كه يك سر آن به كشتي متصل بود آويزان شده و تنها با حركت كشتي مي توانستند حركت نموده و هيچ گونه قدرت مانور ديگري از خود نداشتند . غواص هميشه در زنگ باقي ميماند و تنها براي مدت كوتاهي كه بتواند نفس را در سينه حبس كند از زنگ خارج مي شد . اولين استفاده عملي از يك زنگ غواصي در سال1531 ميلادي صورتگرفت و تا سالها بعد اين زنگها به طور منظم ولي ابتدايي مورد استفاده قرار مي گرفتند . در سال 1715 يك انگليسي به نام جان لت بريج (John Letbridg) يك لباس غواصي یكنفره كاملاُ محصور را ابداع نمود. اين وسيله اساساُيك بشكه هوايي بود كه با چرم پو شيده مي شد و مجهز به يك روزنه شيشه اي براي لباس غواصي بسته مطلوب ديد و دو سوراخ براي دستها با آستين هاي غير قابل نفوذ آب بود و بدين طريق به شخصداخل آب اجازه مي داد تا به كارهاي سود مندي بپردازد . اين دستگاه هم به كشتي آويزان بوده و مانند زنگ غواصي حركت داده مي شد .

  به هر حال تمام اين طرحها از همان محدوديت اصلي كه در مورد زنگ غواصي وجود داشت تبعيت مي كردند . غواصان در زير آب بدليل نبودن يك راه عملي براي رساندن هوا بطور مداوم ، تحرك و آزادي كمي داشتند . در قرن 19 ميلادي يك راه حل فني و تكنيكي با تكميل شدن پمپي كه مي توانست هوا را تحت فشار به غواص برساند به وجودآمد .

  3- غواص عمق زياد

  هنر وعمليات غواصي در زمان انقلاب صنعتي انگلستان و در اواسط قرن هيجدهم به خوبي پيشرفت نمود . غواصان با استفاده از زنگ هاي غواصي يا وسائلي مشابه دستگاه لت بريج براي كشف هر چيزي از سكه هاي طلا و شمشهاي نقره گرفته تا لنگرهاي گم شده كشتي ها از خود فعاليت فراواني نشان دادند .

  در حاليكه انسانهاي معمولي هميشه مجذوب يافتن كنجهاي غرق شده بودند،يافتن اين گنجها بندرت اتفاق مي افتاد.از طرفي پيدا كردن اجسام و اشياءبا ارزش و غيره منتظره داراي پاداشها و سود هنگفتي بود . مقدار برنجي (فلز برنج )كه تنها از مهمات يك كشتي غرق شده صد توپي بدست ميآمد به پول امروزي بيشتر از 000/50 دلار ارزش داشت .

  اگوست سيبه (August Siebe) را اولين كسي مي شناسند كه نخستين لباس غواصي قابل استفاده را تكميل نمود. بطور عملي او يكي از چندين نفري است كه در يك زمان دستگاه موفقيت آميزي را توليد نمودند . جان و چارلزدين (John & Charles Dean ) دو برادر فعال در كار خدمات زير آبي هستند كه در سال 1823 طرح اصلي يك دستگاه ضد دود را كه به آتش نشانان اجازه رفت و آمد در ساختمانهاي در حال آتش سوزي را مي داد به نام خود ثبت كردند .دستگاه ضد دود تا سال 1823تا حدودي تكميل شد و بعد دستگاه ضد دود چارلزدين به لباس غواصي دين تبديل گرديد . لباس غواصي دين شامل يك لباس سنگين براي محافظت از سرما ، يك كلاه با دريچه هاي ديد و محل هاي اتصال لوله هوا براي رساندن هوا از سطح آب به غواص بود . كلاه اين دستگاه به لباس متصل نبود بلكه بطورساده اي روي شانه هاي غواص قرار مي گرفت و بخاطر سنگيني وزن در جاي خود ثابت مي ماند، سپس با بند هائي به كمربند محكم مي شد .هواي اضافي يا بازدم از زيرلبه كلاه خارج ميشدو تا مدتي كه غواص روي پا هاي خود ايستاده بود هيچ مشكلي در تنفس براي او ايجاد نميكرد اما بمحض اينكه غواص مي لغزيد و يا مي افتاد ، كلاهش به سرعت از آب پر مي شد . كار برادران دين به عنوان غواص خدمات زيرآبيآنقدر خوب سامان يافت كه حتي در سال1836يك آئين نامه فني غواصي منتشر كردند كه شايد اولين آئين نامه در اين زمينه باشد. كمك و سهم اصلي (سيبه) در غواصي اصلاح و تكميل اولين لباس و كلاه غواصي سيبه لوازم دين بود . اين شخص با استفاده ازيك نيم تنه كوتاه كه اجازه مي داد هواي اضافي از اطراف لبه آن خارج شود كلاه را به خود لباس در ناحيه يقه محكم نمود . تا سال 1840 سيبه يك لباس تمام قد ضد آب را اختراع كرد و سپس يك والو خروجي هوا به سيستم آن اضافه نمود . اين دستگاه به عنوان (لباس غواصي پيشرفته سيبه ) مشهور شد كه اولين نمونه لباس غواصي استاندارد عمق زياد مي باشد . تا سال 1840 چند نمونه ديگر از لباسهاي غواصي بوجود آمد كه در عمليات غواصي مورد استفاده قرار گرفت .

  در اين زمان يك واحد از مهندسين سلطنتي انگلستان ( British Royal Engineers ) براي بيرون آوردن بقاياي يك ناو غرق شده بنام H.M.S. Royalgeorge در لنگرگاه ناوگان اصلي كه درست در خارج شهر پرت موس انگلستان واقع شده بود مشغول به كار شدند.طي اين پروژه بنا به دستور سرهنگ ويليام پيزلي تمامي نمونه هاي مختلف دستگاههاي غواصي بطور رسمي مورد آزمايش و ارزيابي قرار گرفتند . طي اين ارزيابي دستگاه بتل ( Bethells ) و دستگاه دين به علت اتلاف وقت در نصب كلاه بر روي لباس و همچنين نداشتن ايمني كافي حذف و لباس غواصي سيبه بعنوان اولين لباس غواصي رسمي انتخاب گرديد.

  بتدريج با خاتمه پروژه مذكور كلية غواصان شركت كننده ، با علائم جدي ناراحتي هاي فيزيولوژيكي كه در آن زمان به بيماري سرماي مضمن و رماتيسم مفصلي مشهور بوده است ، مواجه گرديدند .

  در طي اجراي اين پروژه ، غواصان بطور متوسط روزي 6 تا 7 ساعت فعاليت غواصي داشته اند و بيشتر غوص آنان در اعماق بين 18 تا 21 متري بوده است . سرهنگ پيزلي و افراد او جزئيات و دلايل ناراحتي جسماني غواصان را درك نكردند زيرا آنچه بنظر مي رسيد روماتيسم باشد در حقيقت يكي از علائم جدي ناراحتي هاي فيزيولوژيكي بود كه در طول تاريخ غواصي ، اهميت بسزائي پيدا كرده است .

  4-درد نهايي(باطني)

  در همان زمان كه لباس غواصي سيبه در حال تكميل شدن بود مخترعين ديگري مشغول تكميل يك زنگ غواصي در اندازه بزرگتر و افزايش پمپ هاي هوا با ظرفيت بالا تر بوده اند . اين پمپ هاي هوا قادر بودند فشار كافي ايجاد نموده و در نتيجه آب را كاملاُ، خارج از فضاي زنگ نگهدارند.

  افزايش توان هوا دهي پمپ ها بزودي منجر به ساخت اتاقهائي شد كه به اندازه كافي وسيع بوده وچندين نفرغواص مي توانستند داخل آن مستقر و به ته دريا انتقال يابند. با استفاده از اين پمپ ها كه موجب ثابت نگه داشتن فشار هواي داخل اتاقك مي گرديد . غواصان قادر بودند از اتاقك خارج و پس از انجام فعاليت هاي مورد نظر مجددا ًبه اين اتاقكها مراجعت وسپس به سطح آب انتقال يابند .

  اين كيسون ميتوانست در روي محل كار شناور مانده و با پر كردن مخزنهاي دو طرف از آب ، بزير آب فرو برود استفاده از اين اتاقكها خصوصاُ در پروژه هايي از قبيل حفاري جهت پايه پلها ،ساختمانها وتونلها كه احتياج به فعاليت غواصي زيادي داشتند بسيار سودمند قرار گرفت . بعد ها اين اتاقكهاي خشك (Dry chamber)را كيسون (Caisson) ناميدند كه يك لغت فرانسوي است و به معني جعبه بزرگ مي باشد .

  همزمان با استفاده گسترده از كيسونها يك مرض ظاهراُ جديد و ناشناخته در كاركنان كيسون مشاهده گرديد . اين كاركنان بعد از اتمام زمان كارشان و بازگشت به سطح آب مكرراٌ دچار تنگي نفس و سر گيجه هاي كوتاه مدت و يا دردهاي شديد در ناحيه مفصلها وشكم مي شدند.

  اگر شخص مبتلا به اين مرض را براي مدت زماني به حال خود رها مي ساختند معمولاًحالش بهبود مي يافت اما هيچوقت نمي توانست بطور كامل بهبود يابد و به تناوب دچار بعضي از علائم اين مرض نگردد. كاركنان كيسون غالباً اعلام مي كردند كه در زمان كار حالشان بهتر بوده است اما اين علت را غالباُ ناشي از استراحت قبل از كار مي دانستند .

  هنگاميكه كار تمام مي شد آنها نيز احساس خستگي شديد مي كردند و هميشه بنظر ميرسيد حالشان بدتر از زمان كار مي باشد . همانطور كه كار با كيسون گسترش مي يافت و پروژه هاي بزرگتري را در بر مي گرفت (بهمين ترتيب در فشار عملياتي بيشتر ) تعداد افراد مبتلا به اين امراض نيز افزايش مي يافت و مسائل مربوط به آن وخيم تر وپيچيده تر مي شد .

  مرگ تعداد زيادي از كاركنان كيسون اعلام خطري در مورد اين مرض ناشناخته بود . اين مرض را بيماري كيسون ناميدند كه از نظر منطقي نيز درست بنظر مي رسد .

  به هر حال كاركنان پروژه پل بروكلين (Brooklyn Bridge) در نيويورك براي اين بيماري نام مشخص تري به نام بيماري بند (BENDS) در نظر گرفتند كه تا كنون هم باقي مانده است .امروزه بيماري كيسون كه بعدها بنام بيماري بند معروف شد شناخته ترين خطر غواصي است. نخستين بار در سال 1878 دليل واقعي بروز بيماري كيسون يا بند از لحاظ طبي بوسيله يك فيزيولوژيست فرانسوي به نام پل برت توضيح داده شد . او در مطالعاتي كه روي تأثير فشار بر روي فيزيولوژي بدن انسان بعمل آورد كشف كرد كه تنفس هوا در تحت فشار باعث حل شدن كميت هايي از نيتروژن (ازت هوا ) در خون و بافت هاي بدن مي شود .

  تا زمانيكه فشار برقرار است گاز نيتروژن به صورت محلول در خون باقي مي ماند ، اما بمحض اينكه فشار بسرعت كم شود و يا برداشته شود (مانند موقعي كه غواص از آب خارج و يا كيسون از عمق به سطح آورده شده و غواص از آن خارج ميگردد ) نيتروژن چنان سريع به حالت گازي بر مي گردد كه نمي تواند از خون بطور طبيعي خارج شود . بنابراين در ميان خون حبابهايي از گاز تشكيل مي شوند كه سبب بروز بيماري بند مي گردند .

  در صورتيكه جريان خون در يك اندام حياتي بوسيله اين حبابها مسدود شود مي تواند موجب فلج يا مرگ شخص گردد ، برت توصيه كرد كه عمل برداشت فشار در مورد كاركنان كيسون بطور تدريجي انجام گيرد و غواصان بطور آهسته به سطح انتقال يابند . مطالعات او موجب بهبود سريع در وضع كاركنان كيسون شد و آنها نيز دريافتند كه زماني ناراحتيهايشان بطور كامل برطرف خواهد شد كه به محض بروز علائم بيماري بند به همان فشارقبلي باز گردند .

  در طي سالهاي بعد اطاقهاي فشاري كه بطور ويژه اي طراحي شده بودند در محلهاي كار قرار گرفتند تا براي مقابله با بيماري بند شرايط قابل كنترل تري بوجود آيد .

  5 - ساير كشفيات فيزيولوژيكي

  پيشنهاد هاي برت در مورد بالا آوردن غواصان بطور تدريجي و آرام كاملاُمؤثر واقع نشد و باز هم بعضي ازغواصان از بيماري بند رنج مي بردند . در آن زمان بعلت بروز مكرر بيماري بند در فعاليتهاي عمق زياد محدوديتهاي شديدي در امورغواصي حاصل گرديد.

  يك فيزيولوژيست انگليسي به نام هالدن در خلال سالهاي 1905 تا 1907 آزمايشاتي را در خصوص بيماري غواصان نيروي دريايي سلطنتي انگلستان بعمل آورد و طي آن بعضي از مشكلات غواصان را در اثر يك عامل بسيار ساده پيش بيني كرده و عنوان نمود كه چون غواصان به اندازه كافي هواي داخل كلاه خود را تهويه نمي نمايند در نتيجه مقدار زيادي گازكربنيك در كلاه آنان باقي مي ماند كه ايجاد مسموميت گاز دي اكسيد كربن مي نمايد .

  اين اشكال از طريق تثبيت يك جريان هواي ذخيره استاندارد (5/1 فوت مكعب هوا در دقيقه ) حل شد . فشار آبي كه غواص در آن غوص ميكرد اندازه گيري و از طريق تهيه پمپهايي با كارايي زياد جريان هواي لازم براي غواص ارسال شد . هالدن همچنين مجموعه اي از جداول غواصي را تهيه كرد و بدين ترتيب يك روش اساسي برداشت فشار را تثبيت نمود . اگر چه اين جداول در طول ساليان متمادي مورد مطالعه مجدد قرار گرفت و توسعه يافت اما همچنان بصورت روشي اساسي براي آوردن غواص به سطح آب مورد تأييد مي باشد .

  يكي از نتايج مؤثر مطالعات هالدن افزايش عمق عمليات غواصي تا اعماق بيش از 200 فوت براي غواصاني كه از هوا استفاده مي كردند بوده است .

  در آن زمان اين محدوديت عمق بخاطر عوامل فيزيولوژيكي نبود ه بلكه تنها به علت پائين بودن قدرت پمپهاي دستي بوده است كه ذخيره هواي غواص را تهيه مي نمود .

  از رفتن غواصان به اعماق زياد مدت زمان زيادي نمي گذشت كه يك بيماري ناشناخته ديگر نيز در آنان مشاهده شد . طي اين بيماري غواصان از خود بيخود شده و احساس شادي زيادي نموده و در بعضي موارد قدرت قضاوت خود را از دست داده و گاهاُدچار فراموشي مي گرديدند .

  درسال 1920 اين بيماري ( از خود بيخود شدن در عمق زياد ) كه مربوط به نيتروژن موجود در هواي تنفسي در تحت فشارهاي زياد بوده است شناخته شد .

  اين بيماري از نظر فني به نام بيهوشي نيتروژن شناخته شد و اين موضوع نمايانگر اين واقعيت است كه نيتروژن داراي خواص بيهوش كننده بوده كه اثرات آن با ازدياد فشار هوا بطور زيان آوري افزايش مييابد .در حال حاضر بمنظور جلوگيري از اين بيماري بجاي هوا از تركيبهاي قابل تنفس ويژه اي از قبيل تركيب هليوم و اكسيژن در اعماق زياد استفاده مي گردد .

  6- لباسهاي زرهي غواصي

  فعاليتهاي زيادي از سوي مخترعين بمنظور اختراع يك نوع لباسغواصي كه بتواند بعنوان محافظي ، بدن غواصان را از فشار آباطراف محافظت نمايد انجام پذيرفت .بديهي است در چنين لباسي غواصان مي توانستند در فشارطبيعي اتمسفر تنفس كرده و اميد بسياري وجود داشت تا بتوانند بدون هيچگونه تاثير زيان آوري به عمق هاي زياد بروند.لباس غواصي بشكه مانند جان لت بريج نمونه اي از اينگونهلباسهابوده است ،كه فقط در عمقهاي محدودي مي توانست مورداستفاده قرارگيرد.اكثريت لباسهاي زرهي ساخته شده فاقدايمني بوده استزيرااين لباسهاآنچنان بد ساخته شده بودند كه غواص نميتوانست در زير آب كارزيادي انجام دهد وازطرفي آنچنان پيچيده بودندكه يكي از انواع لباسهاي غواصي زرهي نمي توانستند از غواص در مقابل فشارهاي زياد محافظت نمايند .در حالي كه هدف مخترعين از ساختن اين لباس تنها همين حفاظت غواص در برابر فشارهاي زياد بوده است.حد اكثر عمق عمليات طرح ريزي شده براي لباسهاي گوناگوني كه در سال 1930ساخته شدند 210 متر است ،اما هرگز نتوانستد عملاًبا استفاده از اين لباسها به چنين عمقي بروند.

  7- توسعه دستگاه غواصي مستقل

  دين و سيبه وساير مخترعين ديگر اين قدرت را به انسان دادند كه براي مدت زمان معيني در زير آب باقي مانده و با امكان حركت كافي در طول غواصي كارهاي با اهميتي انجام دهد .با اين وجود تا اين زمان كليه تجهيزات تنفسي غواصان كمافي سابق توسط لولةهوا به سطح آب متصل ميگرديد . اين لوله هاي هوا كه اهميت حياتي داشته و موجب امكان تنفس غواص در زير آب ميگرديد ،به همان نسبت ميدان مانور غواص را نيز محدود مي ساخت.مخترعين در جستجوي سيستمي بودند كه لولةهواي متصل به سطح را حذف و آزادي حركت غواص را بدون اينكه خطرات بيشتري رابه دنبال داشته باشدافزايش دهند. لذا مناسبترين روش ،استفاده غواصان از مخزن هواي قابل حملي بود كه جهت تنفس با خود به زير آب مي بردند.

  در هر حال دستگاه تنفسي مستقل اسكوبا براي ساليان دراز،تنها بصورت يك نظريه باقي مانده بود،زيرا نه پمپي (كمپرسور )با قدرت كافي ،ونه مخزني كه بتواند بطور عملي در فشارهاي زياد،هواي مورد نياز غواص را تأمين كندوجود داشته است.

  دستگاه تنفسي مستقل در طول ساليان متمادي تكميل شد ودر سه نوع اصلي مسير باز ،مسير بسته ،و مسير نيم بسته شكل گرفت .در دستگاه مسير باز هوا توسط غواص از مخزن ذخيره گرفته ميشود و بازدم بطور مستقيم به آب اطراف خارج مي گردد.

  در سيستم مسير بسته يك مخزن اكسيژن خالص 100%براي تنفس مورد استفاده قرار ميگيرد و گاز بازدم غواص دوباره در دستگاه به جريان مي افتد واز ميان يك فيلتر شيميايي كه جاذب گاز كربنيك زائد مي باشد ،گذشته و اكسيژن باقي مانده به اكسيژن داخل مخزن اضافه ميگردد تا جاي اكسيژن مصرف شده را بگيرد.در عمليات نظامي همواره از سيستم تنفسي مسير بسته استفاده ميگردد زيرا در اين سيستم هيچگونه حبابي از غواص در سطح آب ديده نشده و دشمن قادر به شناسايي غواصان نمي باشد.

  در سيستم تنفسي نيمه مسير بسته از گازهاي تركيبي خاصي با درصد متفاوت اكسيژن و نيتروژن (نيتروكس) مانند گاز (O240% و N260%) استفاده ميگردد .

  هر يك از تركيبات گازي نيتروكس براي عمق مشخصي در نظر گرفته شده است .لذا تنفس اين گازها در اعماقي بيش از عمق تعيين شده ممنوع است

  در اين سيستم تنفسي همانند سيستم تنفسي مسير بسته ،از ماده جاذب گازكربنيك استفاده ميشود ، با اين تفاوت كه، بعلت وجود يك جريان ثابت گاز تنفسي ، همواره مقداري از گاز بازدم غواص توسط يك والو رها كننده از سيكل مدار خارج ، و باقيمانده آن پس از عبور از ميان فيلتر شيميايي و از دست دادن گازكربنيك موجود مجددا مورد استفاده قرار ميگيرد.

  8- سيستم غواصي عمق زياد

  معمولا به آندسته از فعاليتهاي غواصي كه در اعماقي بيش از 50 متر صورت ميپذيرد غواصي عمق زياد گفته ميشود .

  بمنظور رعايت نكات ايمني در اجراي فعاليتهاي غواصي عمق زياد، استفاده از دستگاه تنفسي غير مستقل تغذيه از سطح توصيه گرديده است . در اين سيستم ، گاز تنفسي مورد نياز غواصان توسط كمپرسورهاي فشار قوي اي كه در سطح (بر روي كشتي يا اسكله) استقرار يافته اند، تامين،و بوسيله شيلنگهاي مربوطه به عمق مورد نظر ارسال ميگردد.

  در اين سيستم تنفسي معمولا از دو نوع تركيب گازي نيتروكس (نيتروژن + اكسيژن ) و هليوكس ( هليوم + اكسيژن ) استفاده ميگردد.

  همانگونه كه در فصل فيزيك غواصي تشريح گرديد ، گاز نيتروژن گازي است كه به آساني با عناصر ديگر تركيب نميشود و عامل حمل اكسيژن است . ليكن تنفس اين گاز در فشار زياد (در عمق ) علاوه بر كاهش درك و فهم غواص داراي خاصيت بيهوش كنندگي نيز ميباشد .

  تهيه اين گاز با توجه به فراواني آن در هواي اتمسفر بسيار آسان وارزان است .

  در بررسي بعمل آمده و مقايسه بين تركيبات گازي هليوكس و نيتروكس ثابت گرديده است كه استفاده ار گاز هليوم بعلت نداشتن مسائلي همچون تخدير ازت بمراتب ايمن تر، وليكن بعلت نادر بودن اين گاز در طبيعت هزينه استفاده از آن بسيار گران ترخواهد بود .

  تركيب گازي اكسيژن و هليوم ، اولين بار در سال 1924 مورد استفاده قرار گرفت .

  از آنجاكه در اجراي هر گونه فعاليت غواصي رعايت نكات ايمني و حفظ سلامت غواصان بسيار حائز اهميت است لذا امروزه نيز در اكثر فعاليتهاي غواصي عمق زياد از تركيب گازي هليوكس استفاده ميگردد

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:28 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  قدمت غواصی

  قدمت غواصی در ایران [ویرایش]

  گویند که ژرف‌روی و غواصی که در جنوب ایران آن را صیف و صیافی می‌نامند به قرن‌ها قبل از میلاد برمی‌گردد. در دوران خشایارشا، ایرانیان از غواصان برای بیرون کشیدن صندوقچه‌های طلا و جواهرات کشتی‌های غرق شده استفاده می‌نموده‌اند.

  آثار حاصل از حفاری‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که قرن‌ها قبل از میلاد، ساحل‌نشینان دریای پارس از این فن برای تحصیل مروارید استفاده می‌نموده‌اند.

  دکتر تاکر ابوات در کتاب کینگدوم اف سی شل بدین طریق اشاره نموده‌است و ایرانیان را در زمره پیشگامان پایه‌گذاری صید و پرورش مروارید قلمداد نموده‌است.

  در سندی دیگر، آپولونیوس فیلسوف یونانی ساکن رودز اشاره دارد که غواصان دریای پارس در حالی که ظرف کوچکی حاوی گیاهی خوشبو و تهییج کننده در دست داشتند به سمت صدف رفته و باعث می‌شدند تا صدف لب از لب بگشاید، سپس شاخه‌ای میان تهی را به میان آن فرو برده و مایه موجود را به بیرون می‌کشیدند و آن را به سطح آب آورده و در ظروفی آهنین قرار می‌دادند، البته آنان هیچگاه موفق به پرورش مرواریدهایی اینچنینی نشدند اما شیوه‌ای را بدین طریق بنیان نهادند. اما در اشارت به ابزار غواصی آن دوران پر واضح است که در آن دوران به اتکای هوای محبوس شده در ششهای خود به عمق فرو رفته و باز می‌آمدند، روشی که هم اکنون نیز در پاره‌ای از جزایر دریای پارس چون لاوان و کیش و قشم کماکان پا بر جاست.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:24 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  سازمان اموزش

  سازمانهای آموزش دهنده [ویرایش]

  از آنجائیکه غواصی رشته ورزشی و تفریحی بسیار خاصی بوده است و به دور از خشکی در محیطی پر خطر(دریا)انجام میگردد، سازمانهای معدودی که دارای استانداردهای خاص آموزشی میباشند فقط مجاز به آموزش این رشته ورزشی و تفریحی در سطح جهان گردیده اند. سازمانهای آموزش دهنده می بایست با استانداردهای سازمان جهانی استاندارد منطبق و زیر پوشش نهادهائی بین المللی مانند شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی و فدراسیون زیر آبی اروپا فعالیت نمایند.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:23 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  خطرات غواصی

  خطرات غواصی [ویرایش]

  اگرچه غواصی در رده ایمن ترین فعالیتهای تفریحی و ورزشی جهان به شمار میرود اما مبادرت به آن بدون دانش لازم و در صورت عدم رعایت استانداردهای غواصی میتواند کاری بسیار خطر ناک به شمار آید.

  عدم رعایت استانداردهای غواصی و عدم بکار گیری صحیح جدولهای غواصی مانند برنامه ریز غواصی تفریحی میتواند باعث بروز بیماریهائی از جمله بیماریهای زیر گردد:

  بیماری تراکم زدائی

  نیتروژن نارکوسیس

  مسمومیت با اکسیژن

  مسمومیت با منواکسید کربن

  آمبولی ریه

  باراتروما

  شلو واتر بلک اوت

  خفگی

  غرق شدگی

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:23 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  اموزش غواصی

  آموزش غواصی [ویرایش]

  آموزش غواصی زیر آب را باید نزد مربی غواصی واجد شرایط که در ارتباط و زیر نظر یکی از سازمانهای آموزش غواصی معتبر است آموخت.

  آموزش غواصی پایه مستلزم یادگیری مهارت های لازم برای انجام ایمن فعالیت های غواصی در محیط زیر آب است که شامل نکاتی مانند سیستم همراهان ، برنامه ریزی غواصی و روش استفاده از جداول غواصی میگردد.

  برخی از مهارت های پایه که یک مبتدی در زیر اب باید فرابگیرد عبارتند از :

  برداشت فشار -- تنظیم فشار درونی و بیرونی شیپور استاش گوش به هنگام غواصی و قرار گرفتن در محیطهای پر فشار.

  تنفس زیر آب -- آموختن مهارت تنفس از طریق رگلاتور غواصی در زیر آب. کلیه غواصان باید روش تنفس درست را بیاموزند.

  پاکسازی ماسک -- شامل تخلیه آب ماسک در زیر آب.

  به اشتراک گذاری هوا -- آموختن روش درست و ایمنی که غواصان برای به اشتراک گذاری یک منبع هوا به کار میگیرند.

  صعود اضطراری -- چگونگی بازگشت به سطح به شکلی ایمن بدون آسیب زدن به خود در صورت قطع هوای تنفسی.

  شنا و شناوری -- رانش و حرکت زیر آب با تجهیزات غواصی و تنظیم شناوری با استفاده از هوای موجود در ریه ها به صورتیکه هوای در ریه ها باعث شناوری بیشتر شده در حالی که تخلیه هوای ریه ها باعث شناوری کمتر گردد.

  علامت های غواصی -- علامت های غواصی که هدف از آنها برقراری ارتباط با غواصان دیگر در زیر آب است

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:22 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  انواع غواصی

  غواصی اسکوبا [ویرایش]

  یکی از دیگر روشهای غواصی، غواصی با تجهیزات تنفسی زیر آب غواصی اسکوبا است. در این روش غواص با همراه داشتن هوای فشرده تنفسی که درون سیلندر غواصی ذخیره شده است به زیر آب رفته و غواصی میکند.

  غواصی اسکوبا مدار باز [ویرایش]

  سیستمهای اسکوبای مدار باز، سیستمهای تنفسی هستند که باز دم غواص را درون آب تخلیه مینمایند.

  غواصی اسکوبا مداربسته [ویرایش]

  سیستمهای مدار بسته تنفسی ، به گونه ای ساخته شده اند تا قابلیت پالایش بازدم غواص را داشته و بازدم او را با حذف دی اکسید کربن و افزودن اکسیژن برای تنفس دوباره آماده نمایند.

  غواصی با تغذیه از سطح [ویرایش]

  در این نوع غواصی که بیشتر در خدمات غواصی صنعتی کاربرد دارد، گازهای تنفس از طریق شلنگی به نام بند ناف، از سطح به غواص انتقال پیدا میکند.تغذیه از سطح اغلب از یک کشتی پشتیبان غواصی، اما گاهی اوقات، به طور غیر مستقیم از طریق یک زنگ غواصی ارائه میگردد.غواصان تغذیه از سطح همیشه نیازمند پوشیدن کلاه و یا ماسکهای غواصی هستند که صورت را کامل پوشش میدهند.

  جایگزینی برای غواصی تغذیه از سطح به نام "SNUBA" و یا "hooka" وجود دارد که هوای تنفسی غواص از طریق شلنگ از یک سیلندر کوچک یا کمپرسور از سطح آب تامین میگردد. این روش برای کارهای سبک از جمله تمیز کردن بدنه شناورها بسیار محبوب است و نیز به عنوان فعالیتی توریستی برای کسانی که دارای گواهینامه غواصی نیستند مناسب است.

  غواصی اشباع [ویرایش]

  غواصی اشباع روشی است که اجازه می دهد تا غواصان صنعتی در ارتباط با کار در عمق به مدت چند روز یا چند هفته باقی بمانند.این نوع غواصی اجازه می دهد تا از نظر اقتصادی کار بیشتر انجام شده و ایمنی افزایش یابد.در این نوع غواصی پس از اتمام کار در آب، غواصان در زیستگاه خشک و تحت فشار در زیر آب و یا محفظه های فشار بر روی عرشه یا سکوهای پشتیبانی به استراحت میپردازند یا ممکن است به زنگ غواصی منتقل گردند.در پایان این نوع غواصی برداشت فشار ممکن است روزهای بسیاری طول بکشد.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:21 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  غواصی ازاد

  انواع غواصی [ویرایش]

  غواصی آزاد [ویرایش]

  یکی از روش‌های غواصی، غواصی آزاد می‌باشد که ورزشی بسیار سنگین و فرح‌بخش می‌باشد.در این ورزش اولین هنر غواص، استفاده صحیح از شش‌ها در تنفس صحیح و حمل هوای کافی در غواصی می‌باشد در ابتدا این ورزش برای جستجوی مروارید در سطح دریا مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است ولی بعد پا به عرصه ورزش حرفه‌ای گذاشته باشگاه‌های ویژه‌ای برای این‌کار به‌وجود آمده‌اند.

  تعریف سادهٔ این ورزش چنین است که شخصی به زیر آب شیرجه می‌رود و تنها هوایی که در اختیار دارد، هوای است که در شش‌های خود ذخیره کرده‌است. در واقع این ورزش در نوع خود، از قدیمی‌ترین ورزش‌های آبی جهان شناخته می‌شود که مثال بارز آن جستجوی مروارید است که در حدود چهار هزار سال پیش در دریای مدیترانه انجام می‌شد و اشخاص برای خارج کردن دانه‌های مروارید و یافتن صدف‌های مرواریددار، به اعماق مدیترانه شیرجه می‌رفتند و دقایقی چند را تنها با تکیه بر هوای ذخیره شده در شش‌های خود به جستجو برای مروارید می‌پرداختند.

  اما این پدیده در حقیقت یک پایه و اساس علمی هم دارد، چرا که بدن در زیر آب با شرایط تازه‌ای مواجه می‌شود که در نتیجه قلب، سیستم گردش خون و عضلات انسان، همگی به گونه‌ای عمل می‌کنند تا اکسیژن را در بدن ذخیره کنند. غواصی آزاد ورزشی پر رمز و راز است که به خصوص طی پنجاه سال گذشته توجه پژوهشگران و اهل علم را به خود جلب کرده‌است.

  در دهه پنجا ه میلادی یعنی بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ پزشکان به غواصان آزاد هشدار دادند که در عمق بیشتر از پنجاه متر نگهداشتن نفس مساوی با مرگ است. چرا که فشار آب در چنین عمقی باعث می‌شود تا قفسهٔ سینه و دنده‌ها مانند کاغذ مچاله شده در دست انسان در هم شکسته شوند اما امروز مشاهده می‌کنیم که غواصان آزاد به عمق دویست متری هم می‌روند. جالب است گفته شود که این عمق حتی از عمقی که زیر دریایی‌ها در جنگ جهانی دوم توان رسیدن به آن را داشتند، بیشتر است.

  آنچه باعث پیشرفت‌های اعجاب‌انگیز در این ورزش و توانایی‌های غواصان شده، تحقیقات درخشان فیزیولوژِی است که جمعی از پدیده‌های مختلف در رابطه با آب را در بدن کشف کرده‌است. تجهیزات مورد نیاز این ورزش یک جفت باله های غواصی(فین)، ماسک غواصی و لوله تنفس بر سطح آب (اسنورکل) می‌باشد

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:20 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  لباس غواصی قدیمی

  یک پوشش قدیمی غواصی، موزهٰ دریانوردی ملی پاریس

  غواصی

  محتویات

  [نهفتن]

  غواصی [ویرایش]

  فن شناوری در زیر آب - با یا بدون وسایل تنفس مصنوعی اسکوبا است. غواصی علاوه بر اینکه کاربردهای صنعتی، پژوهشی، و نظامی دارد، برای ورزش و تفریح هم انجام می‌شود.امروزه ورزش غواصی و غواصی تفریحی به صورتی همگانی درآمده و به شکل گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان فعالیتی مفید، مفرح، لذت‌بخش و نیز منبع درآمد در صنعت اکوتوریسم شده‌است. تنفس زیر آب با استفاده از هوای فشرده تاریخچه‌ای کوتاه دارد. اما غوص در دریا و سفر به عمق دریا از دیرباز توسط بسیاری از ملل جهان انجام می‌پذیرفته‌است.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:20 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  سجده شکرمحمود ترکان


   

   

   

  سجده شکر محمود ترکان در اعماق دریا! + تصاوير

   

  به گزارش خبرنگار ورزشي باشگاه خبرنگاران، دو تصویر زیر به محمودترکان غواص ایرانی تعلق دارد که برای غواصی به اعماق دریا در سواحل مدیترانه  رفته بود. وی به عمق ۹۸ متری این دریا رسید و در آنجا سجده شکر به جا آورد.اورکوردار ترین غواص ایران میباشد/باشگاه خبرنگاران


  غواصی, سواحل کولورادو, غواصی در سواحل کولورادو

  غواصی, سواحل کولورادو, غواصی در سواحل کولورادو

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:18 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  فیزیولوزی غواصی

   

  مستی اعماق برای غواصان (فیزیولوژی غواصی)

  هنگامی که انسان ها به زیر آب فرو می روند فشار در اطراف آنها به مقدار فوق العاده زیادی افزایش می یابد. برای جلوگیری از روی هم خوابیدن ریه ها ، هوا نیز بایستی تحت فشار زیاد رسانده شود و این امر خون در ریه ها را در معرض فشارهای فوق العاده زیاد گازهای حبابچه ای قرار می دهد که هیپرباریسم نامیده میشود. این فشارهای بالا در صورتی که از حدود معینی تجاوز کنند ، می توانند موجب تغییرات فوق العاده شدیدی در فیزیولوژی بدن شوند.

  ● رابطه عمق دریا با فشار

  ستونی از آب دریا به ارتفاع ۱۰ متر در ته خود فشاری برابر با یک اتمسفر ایجاد می کند. بنابراین شخصی که در ۱۰ متری زیر سطح اقیانوس قرار داشته باشد، در معرض فشاری برابر با ۲ اتمسفر قرار خواهد گرفت که یک اتمسفر آن مربوط به فشار هوای موجود در بالای آب و یک اتمسفر آن مربوط به وزن خود آب است.

  ● اثر فشارهای سهمی زیاد گازها بر روی بدن

  گازهایی که غواص در هنگام استنشاق هوا بطور عادی در معرض آنها قرار دارد عبارتند از نیتروژن ، اکسیژن و دی اکسید کربن. هر یک از این گازها می توانند گاهی موجب اثرات فیزیولوژیک جدی در فشارهای زیاد شوند.

  ● تخدیر نیتروژنی در فشارهای زیاد نیتروژن

  تقریبا 80 درصد هوا را نیتروژن تشکیل می دهد. نیتروژن در فشار کنار دریا اثر شناخته شده ای بر روی اعمال بدن ندارد اما در فشارهای زیاد می تواند موجب درجات متغیری از تخدیر یا نارکوز شود. هنگامی که غواص برای یک ساعت یا بیشتر در زیر دریا باقی میماند و هوای فشرده استنشاق میکند، عمقی که در آن نخستین علایم نارکوز خفیف ظاهر میشود تقریبا ۳۶ متر است.

  در این عمق ، غواص شروع به احساس نشاط و از دست دادن بسیاری از ناراحتی های خود می کند. در عمق ۴۵ تا ۶۰ متری ، غواص خواب آلود می شود. در عمق ۶۰ تا ۷۵ متری قدرت غواص بطور قابل ملاحظهای کاهش مییابد و غالبا نمیتواند کارهایی را که از او خواسته میشود با دقت و ظرافت انجام دهد. نارکوز نیتروژنی دارای مشخصاتی بسیار مشابه مستی با الکل است و به این دلیل آن را مستی اعماق نامیده اند.

  ● مسمومیت با اکسیژن در فشارهای زیاد

  هنگامی که فشار اکسیژن به مقدار زیادی از ۱۰۰ میلیمتر جیوه بالاتر میرود، اکسیژن محلول در آب خون افزایش مییابد. در محدوده طبیعی فشار اکسیژن حبابچه ای تقریبا هیچ مقداری از اکسیژن کل خون مربوط به اکسیژن محلول نیست اما بتدریج که فشار بطور افزایندهای وارد محدوده هزاران میلیمتر جیوه میشود قسمت بزرگی از اکسیژن کل خون به جای اینکه به حال ترکیب با هموگلوبین باشد به حال محلول است.

  به علت فشار اکسیژن بافتی که هنگام استنشاق اکسیژن با فشار اکسیژن حبابچه ای بسیار بالا بوجود می آید به آسانی میتوان درک کرد که این موضوع می تواند برای بسیاری از بافتهای بدن زیان آور باشد. این موضوع بویژه در مورد مغز صدق میکند. در واقع قرار گرفتن در معرض ۴ اتمسفر فشار اکسیژن میتواند در بیشتر مردم بعد از ۳۰ دقیقه موجب تشنجات و به دنبال آن اغما گردد.

  ● مسمومیت با کربن دي اكسيد در اعماق زیاد در دریا

  هرگاه وسایل غواصی بطور مناسب طرح شده باشد و به خوبی نیز عمل کند خواص هیچگونه اشکالی از نظر مسمومیت با کربن دی اکسید(CO2) نخواهد داشت زیرا عمق به تنهایی فشار سهمی کربن دی اکسید را در حبابچه ها افزایش نمی دهد. دلیل صحیح بودن این امر آن است که عمق ، میزان تشکیل کربن دی اکسید در بدن را افزایش نمیدهد و تا زمانی که غواص به استنشاق حجم جاری طبیعی ادامه میدهد کربن دی اکسید را به مجرد تشکیل از راه هوای بازدمی دفع می کند و در نتیجه فشار سهمی کربن دی اکسید حبابچه ای خود را در حد طبیعی حفظ میکند.

  غواص تا فشار کربن دي اكسيد حبابچه ای حدود ۸۰ میلیمتر جیوه یعنی دو برابر فشار طبیعی در حبابچه ها این تجمع کربن دي اكسيد را تحمل میکند. در فشار کربن دي اكسيد بالاتر از ۸۰ میلیمتر جیوه این وضعیت غیر قابل تحمل شده و سرانجام مرکز تنفسی به علت اثرات متابولیک منفی فشار این گاز به جای تحریک شدن شروع به ضعیف شدن میکند و غواص دچار خواب آلودگی میشود.

  ● رفع فشار از غواص بعد از قرار گرفتن در معرض فشارهای زیاد

  هنگامی که شخصی هوا را در تحت فشار زیاد برای مدت طولانی استنشاق میکند، مقدار نیتروژن حل شده در مایعات بدنش زیاد می شود. دلیل این امر به قرار زیر است: خونی که در مویرگهای ریوی جریان مییابد تا همان فشار زیاد نیتروژن موجود در مخلوط گاز تنفسی از نیتروژن اشباع می شود. پس از گذشت چندین ساعت مقدار کافی نیتروژن به تمام بافت های بدن حمل می شود تا آنها را از نیز از نیتروژن حل شده اشباع کند.

  چون نیتروژن بوسیله بدن متابولیزه نمیشود لذا به حالت محلول باقی میماند تا اینکه فشار نیتروژن در ریه ها کاهش یابد. در اینحال ، نیتروژن بوسیله روند معکوس تنفسی خارج میشود اما این خروج چندین ساعت وقت لازم دارد و منشا مشکلات متعددی می شود که روی هم رفته بیماری رفع فشار نامیده می شوند.

  ● نجات از زیر دریایی ها

  یکی از مشکلات اصلی نجات ، جلوگیری از آمبولی هوا است. بتدریج که شخص از زیر آب بالا میآید گازها در ریهاش متسع شده و گاهی یک رگ بزرگ ریوی را پاره میکنند و موجب ورود گازها به داخل سیستم گردش ریوی و ایجاد آمبولی در گردش خون می شوند. بنابراین بتدریج که شخص صعود میکند باید خودآگاهانه بطور مداوم بازدم انجام دهد.

  سرعت خارج کردن گازهای در حال اتساع از ریهها در جریان صعود در زیر آب حتی بدون انجام دم ، غالبا برای دفع کربن دي اكسيد تجمع یابنده در ریه ها کافی است. این امر مانع از بالا رفتن غلظت کربن دي اكسيد در خون شده و از تمایل شخص برای انجام دم جلوگیری می کند. بنابراین شخص میتواند نفس خود را برای یک مدت فوق العاده طولانی اضافی در جریان صعود نگاه دارد.

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:11 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  پروز غواصی ذرایران

  شرح پروژه‌هاي انجام شده توسط شرکت و يا با مشارکت شرکت‌هاي همکار

  شرکت همکار محل و سال اجرا کارفرما شرح پروژه رديف

  دست اول

  اهواز ـ 1364

  وزارت نيرو

  بازديد و بازرسي خطوط لوله زير آبي رودخانه کارون

  1

  نفت فلات قاره

  جزيره لاوان ـ 1366

  نفت فلات قاره

  تعمير و تعويض ضربه‌گير اسکله لاوان

  2

  نفت فلات قاره

  بهرگان ـ 1366

  نفت فلات قاره

  بازرسي و نصب لوله‌هاي انعطاف‌پذير منطقه بهرگان

  3

  خليج فارس ـ 67 تا 76

  شرکت‌هاي خارجي

  ارائه خدمات غواصي به شرکت‌هاي غواصي

  4

  GULMER

  بندرعباس ـ 1376

  شرکت ملي گاز

  کسيه گذاري و اند گذاري خط لوله گاز قشم

  5

  GULMER

  خارک ـ 1376

  فلات قاره

  اند گذاري سکوي نفتي حوزه درود

  6

  خليج فارس ـ 1377

  نفت فلات قاره

  اند گذاري سکوي نفتي حوزه فروزان

  7

  دست اول

  عسلويه ـ 1378

  شرکت گاز

  بازديد چشمي و تعميرات ترمينال بندر طاهري

  8

  خليج فارس ـ 1378

  نفت فلات قاره

  اند گذاري سکوي نفتي حوزه فروزان

  9

  مرواريد سياه

  بندرانزلي ـ 1380

  بخش خصوصي

  شناور کردن بارج 2000 تني مغروقه

  10

  شرکت جوشن

  خارک ـ 1382

  نفت فلات قاره

  تعميرات و پوشش‌دهي حفاظتي پايه‌هاي اسکله خدماتي خارک

  11

  مرواريد سياه

  عسلويه ـ 1382

  تأسيسات دريايي

  شناور سازي استينگر شرکت تأسيسات دريايي

  12

  دست اول

  سيري ـ 1383

  نفت فلات قاره

  پاک سازي صخره‌هاي مسير خط لوله سيري

  13

  دست اول

  عسلويه ـ 1383

  سازمان بنادر

  ارائه خدمات غواصي به سازمان بنادر و کشتيراني

  14

  دست اول

  ساري ـ 1384

  وزارت نيرو

  بازديد و تعمير دريچه‌هاي سد شهيد رجايي

  15

  دست اول

  بندر امام ـ 1384

  سازمان بنادر

  ارئه خدمات غواصي به سازمان بنادر و کشتيراني

  16

  دست اول

  اهواز ـ 1384

  بخش خصوصي

  ارائه خدمات غواصي در روخانه کارون

  17

  GULMER

  منطقه خارک ـ 1380

  فلات قاره

  تعميرات و نصب سازه‌هاي زير آبي سکوهاي ابوذر

  18

  دست اول

  درياي خزر ـ 1384

  بخش خصوصي

  ارائه خدمات غواصي در درياي خزر

  19

  GULMER

  منطقه خارک ـ 1380

  فلات قاره

  نصب CLamp & Jollnt Shield سکوي ابوذر در عمق 40 متري

  20

  دست اول

  بندرعباس ـ 1381

  پالايش و پخش

  تعميرات اساسي خطوط لوله آبرساني به پالايشگاه بندرعباس

  21

  دست اول

  عسلويه ـ 1381

  نفت‌و‌گاز‌پارس‌جنوبي

  عمليات گوني گذاري خط لوله SBM بندر عسلويه

  22

  دست اول

  جزيره سيري ـ 1382

  فلات قاره

  نصب حفاظت کاتديک بر روي دلفين اسکله جزيره سيري

  23

  رهگشايان

  جزيره سيري ـ 1382

  فلات قاره

  نصب پهلوگيرهاي سکوهاي نفتي نصرت و نصر

  24

  فلات قاره

  جزيره خارک

  فلات قاره

  تعمير و بازسازي سکوهاي نفتي D3&D1 حوزه نفتي درود تا عمق 50 متري

  25

  دست اول

  سد عباسپور ـ 1382

  وزرات نيرو

  پروژه شناورسازي ليفتينگ بارج در درياچه سد شهيد عباسپور

  26

  تهران برکلي

  جزيره خارک ـ 1382

  پايانه صادرات نفتي

  بازديد و بازسازي فني از تعداد 380 پايه اسکه تي

  27

  رهگشايان

  سد عباسپور ـ 1383

  وزارت نيرو

  عمليات پاکسازي و جابجايي قطعات بتني 220تني در عمق 40 متري دهانه ورودي آب نيروگاه دوم سد شهيد عباسپور

  28

  GULMER

  خليج فارس ـ 1383

  شرکت گاز

  عمليات غواصي و لوله‌گذاري خط لوله گاز جزيره سيري به قشم

  29

  دست اول

  جزيره خارک ـ 1383

  فلات قاره

  تعميرات اساسي سکوهاي نفتي D2&D4&D5&D6&d&D8 حوزه نفتي درود و فروزان

  30

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:7 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  دستمزد غواص

  غواصي شما را ياد چه چيزهايي مي‌اندازد؟ فيلم‌هاي جنگي؟ مستندهاي دهه شصتي تلويزيون با صداي ابراهيم فخرايي از بستر خليج‌فارس و مرجان‌هايش؟ يا تفريح مرفهين بي‌درد و كم‌درد؟! همه اينها هست، ولي اول يك سوال را جواب بدهيد، فكر مي‌كنيد دستمزد يك غواص حرفه‌اي در تاسيسات دريايي نفتكش‌ها وخطوط بستر دريا چقدر است؟

  جواب اين است: يك غواص حرفه‌اي مي‌تواند در يك غواصي كوتاه و عميق ـ اما بسيار سخت و دشوار با تجهيزات گران ـ تا 25 ميليون تومان دستمزد بگيرد، باور كردني نيست؟ اما واقعيت دارد.

  اين هم واقعيت دارد كه در ايران با اين همه كناره دريايي و ساحلي فقط سه موسسه غواصي به طور قانوني «مجوز» دارند، آن هم بيشتر مترصد آموزش غواصي تفريحي؛ ختم كلام... غواص حرفه‌اي بسيار كم داريم، غواص حرفه‌اي تربيت نمي‌شود، از اين واقعي‌تر اين است كه در بسياري از موارد پيمانكاران نفتي و دريايي ـ كه يكي از بزرگ‌ترين صنايع كشور ماست ـ مجبور به استفاده از «غواص خارجي» هستند و طبعا آن دستمزدهاي دلاري هم نصيب غواصان فليپيني و مالزيايي و ونزوئلايي و... مي‌شود يا اگر مجبور شوند سراغ غواصان بازنشسته نظامی وطني مي‌روند، به همين سادگي اين فرصت شغلي از دست مي‌رود! كسي يا بهتر بگويم «مديري» نداريم و نيست كه اين «فاصله» را ببيند، اين فاصله را كه پر از فرصت است.

  بايد بخشنامه كنند، قانون كنند كه مدير، مسئول، رئيس، همان آدم خوش شانسي كه ميز رياست اداره و دفتر و دستك جايي، چند صباحي به امانت روزي‌اش مي‌شود، بايد سه‌چشم داشته باشد، يك چشم مخصوص براي «شغل‌آفريني» كه بتواند هر فرصت و هر مجالي را يك «شغل» ببيند و بلافاصله آن شغل را بيافريند، مدير سه‌چشمي مي‌خواهيم!

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:4 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱

  تجهیزات غواصی

  تجهیزات غواصی


  1 - ماسک
  2 - Shnoker اشنوکر
  3 -کمربند وزنه
  ۴ - فین ها
  ۵ - وت سوت و درای سوت لباس غواصی
  ۶ - تانک هوا
  ۷ - رگلاتور تنظیم کننده فشار هوای تنفسی
  ۸ - گژ فشار سنج هوا
  ۹ - گژ عمق سنج
  ۱۰ - وسیله کنترل شناوری BCD
  ۱۱ - ساعت
  ۱۲ - چاقو
  ۱۳ - راهنمای شناور نشانه دار
  ۱۴ - چراغ قوه غواصی
  ۱۵ - قطب نما

  نوشته شده توسط World Federation cmas در 13:2 |  لینک ثابت   • 
  مطالب قدیمی‌تر